Тарас Шевченко — великий український поет

Історія Тараса ШевченкаТарас Григорович Шевченко залишився в пам'яті українського народу як видатний поет і художник, невтомний борець за волю та національне визволення. Завдяки його безсмертним творам українська мова набула статусу мови високої літератури, а ідея самостійної української держави стала набувати все більше прихильників. Для дітей рекомендуємо ознайомитись з короткою історією Шевченка за посиланням. А для дорослих в цій статті ми розглянемо найважливіші періоди життя українського пророка.

Дитинство

Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці, що на Черкащині. Його батько Григорій Шевченко був кріпаком поміщика Енгельгардта, мати Катерина — кріпачкою. Сім'я жила у великій бідності.

З дитинства Тарас полюбляв малювати та співати народні пісні. Його першим вчителем живопису був місцевий майстер Богорський. У віці 12 років Тарас осиротів і найнявся пасти ягнята та вівці. Але мріяв навчитися грамоти, щоб читати книжки.

В 1830 році поміщик віддав Тараса в науку до дяка-маляра Павла Енгельгардта. Там він вивчав малювання, співи та Закон Божий. Але незабаром мусив повернутися до панського двору як кріпак.

Незважаючи на скрутне становище, Тарас прагнув до освіти і саморозвитку. Його талант до малювання і поезії проявився вже в ранньому віці.

Життя кріпака

В 1832 році Шевченка купив поміщик Енгельгардт і перевіз до Санкт-Петербурга як домашнього слугу. Там Тарас познайомився з художниками і поетами, які допомогли йому викупитися з кріпацтва в 1838 році.

Творчість

Після здобуття волі у 1838 році Шевченко всеціло присвятив себе літературній і художній творчості. Він швидко здобув визнання як талановитий поет і майстер пейзажного живопису.

В 1840 році вийшла друком перша збірка Шевченка "Кобзар", яка містила поеми "Катерина", "Гайдамаки", "Тополя" та інші. Ця збірка принесла йому славу як національного поета України. У наступні роки з'явилися "Гамалія", "Гайдамаки", "Княжна", численні поеми та балади, пройняті революційним духом та співчуттям до знедоленого люду.

Окремо варто відзначити поему "Мені тринадцятий минало" https://abal.com.ua/meni-trynadtsiatyi-mynalo.html, яку Шевченко написав наприкінці 1847 року, незадовго до арешту. У цій автобіографічній поемі він з гіркотою згадує дитячі літа в кріпацтві, важку працю на панщині.

Скільки в Т.Г. Шевченко було дітей?

В Тараса Шевченка не було власних дітей. Він ніколи не був одружений.

Є припущення, що в молодості в нього могли народитися позашлюбні діти, адже до одруження він жив громадським життям і мав кілька романтичних зв'язків. Зокрема, дослідники згадують його можливих дітей від Катерини Піунової та Харитини Довбиш. Проте достовірної інформації про нащадків Шевченка немає.

Відомо, що незадовго до смерті він задумував одружитися на Марії Максимович. Вона була значно молодшою за нього і саме їй перед смертю заповів автопортрет та щоденник. Проте раптова хвороба і смерть поета перешкодили їхньому одруженню.

Тож Тарас Шевченко пішов з життя, не залишивши по собі дітей. Але вся Україна шанує його як батька нації та духовного наставника для наступних поколінь.

Останні роки

Після повернення із заслання в 1857 році Шевченко оселився в Україні. Він продовжив літературну та художню творчість, а також брав активну участь у громадському житті. Помер Тарас Шевченко 10 березня 1861 року. Його поховали на Чернечій горі біля Канева.