В яких реєстрах має бути зареєстрована земельна ділянка?

Система реєстрації земельних ділянок України суттєво зменшує ризики шахрайства на ринку землі, будівництві, у агросекторі. Звісно, за умови, що землевласник, своєчасно зареєстрував свої права в держреєстрах. Чи відповідають ваші земельні документи чинним нормам державної реєстрації? Чи захищені ваші ділянки від спроб захоплення землі, нерухомості, врожаю, активів компанії, деталі розповіли землевпорядники порталу Нерухомість 3600.

Реєстрація ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК)

Відомості про земельну ділянку відсутні в ДЗК. Зареєструвати ділянку в земельному кадастрі — Обов'язковий етап приватизації землі, підготовки ділянки або окремо збудованих об'єктів нерухомості до продажу, здачі в оренду, передання у заставу по договору іпотеки, оформленню спадщини.

Реєстрація в ДЗК підтверджує формування земельної ділянки як унікального об'єкту у просторі:

  • з власним кадастровим номером;
  • внесеними у державну геоінформаційну систему об'єктивними та якісними характеристиками ділянки, у т.ч. кадастровим планом, площею, межами, цільовим призначенням, містобудівними обмеженнями.

Якщо у вашому держакті або сертифікаті на пай, договорі купівлі-продажу або свідоцтві про спадщину відсутній кадастровий номер земельної ділянки, потрібно негайно виправити ситуацію. Реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК) відбувається на підставі технічної документації із землеустрою, яку створюють сертифіковані землевпорядники. На підтвердження реєстрації у Земельному кадастрі власник або землекористувач отримує Витяг з ДЗК.

Підготовка документів для реєстрації в ДЗК ділянок, що формуються органами місцевої влади, власниками житлових та нежитлових будинків, після поділу або об'єднання ділянок відрізняється; спочатку потрібна консультація землевпорядника.

Реєстрація права власності та інших прав у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП)

Саме після державної реєстрації права власності на ділянку у ДРРП власник ділянки незалежно від статусу (держава, територіальна громада, приватна фізична або юридична особа) набуває беззаперечний статус землевласника. Витяг з ДРРП підтверджує державну реєстрацію.

Додатково у ДРРП реєструються різноманітні речові права на землю:

  • право постійного користування, оренди и суборенди;
  • право земельного сервітуту, суперфіцію, емфітевзису;
  • право довірчої власності;
  • обтяження, у т.ч. заборона на відчуження, арешти.

Відомості з ДРРП автоматично додаються до відомостей, що відображаються у Витязі з ДЗК, синхронізовані з Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва, доступні у Дії.

Багато життєвих ситуацій, що виникають у власників та користувачів землі описані на порталі Нерухомість 3600 в розділі Гід по життєвим ситуаціям в нерухомості.