Українська культура – це один з ключових факторів нашої ідентичності. Та проблема полягає в тому, що українська культура має безліч штучно створених міфів, які досі побутують в думках українців. Серед цих міфів є провінційність української культури, її сільська сутність та нижчість стосовно інших культур. Давайте розбиратись.
В тому, що українське мистецтво зазнавало гноблення немає жодних сумнівів. Величезна кількість українських предметів мистецтва, та навіть самих митців була викрадена і присвоєна Росією протягом століть. Крім того, величезна кількість українського мистецького спадку була знищена, починаючи з руйнування Києва Андрієм Боголюбським 1169 року, монгольської навали 1240 року до знищення Запорозької Січі 1709 року, руйнувань І та ІІ світових воєн, червоного терору і аж до сучасної війни.
За даними на 25 грудня 2023 року, збитків зазнали 1907 об'єктів культурної інфраструктури, руйновано або пошкоджено щонайменше 38 музеїв, вкрадено окупантами понад 480 000 творів мистецтва. А тим часом, читаючи російськомовні джерела можна зауважити, що українських митців там ідентифікують як російських. І це не лише такі кричущі випадки, як з Малевичем за ідентифікацію якого точиться сувора боротьба. Мова йде й про митців, яких радянська влада фізично знищила через їх українську позицію, певно найяскравішим прикладом слугує Михайло Бойчук.
Щоб розібратись в усіх цих баталіях варто читати книги, слухати лекції, досліджувати свою історію, культуру, мистецтво. Однією з ключових книг, яка може стати своєрідним фундаментом для розуміння імперського наративу, розуміння нищівного впливу "російської культури" на культуру українського та інших пригноблених народів, слугує фундаментальна роботи Еви Томпсон "Трубадури імперії", яка щойно вийшла у видавництві Наш Формат. Ще одна книга, яка допомагає подивитись на українську культуру з точки зору філології та важливості мови, якою люди сприймають інформацію, це дослідження Євгенії Кузнєцової "Мова-меч. Як говорила радянська імперія".
Якщо ж ви прагнете більш швидкого та доступного способу ближче познайомитись з українською культурою, то це можна зробити на лекціях в арт-студії "Ліхтарик", де можна замовити корпоративні тренінги про історію українського мистецтва, про українські музеї, меценатів та інше.
Окрім лекцій, студія пропонує майстер-класи з традиційних ремесел, таких як гончарство, писанкарство, вибійка, Петриківського та Самчиківського декоративно-ужиткових розписів. На таких заняттях, в легкій і доступній формі ви не лише пробуєте свої сили в традиційних мистецтвах, а й отримуєте цікаву інформацію про них.
В студії можна оформити подарункові сертифікати на лекції та майстер-класи. Крім того, є можливість замовити лекції та виїзні майстер-класи в якості корпоративного заходу для своїх колег. Поширюйте знання про українську культуру, знайомтесь і досліджуйте українські традиції. Це найменше, що ми можемо зробити разом.