Відомі жінки української діаспори

Представники української діаспори зробили значний внесок у розвиток науки, культури, спорту та політики України та тих країн, які вони обрали новою Батьківщиною. Говорячи про українську діаспору частіше, за все згадують Лифара, Багряного, Паланика, Піддубного, Возняка. Без сумніву, ці чоловіки стали гідними представниками України у світі. Що ж до жінок, то серед них теж є видатні особи, яких шанують і пам'ятають українці та українська діаспора.

Видатні представниці України у світі

Працюючи у різних сферах, видатні українці в світі зробили чимало для популяризації української мови та культури. Зокрема, талановиті жінки діаспори створювали й продовжують створювати художні твори, займаються громадською діяльністю, винаходять ліки, розвивають технології.

Роберта Лінн Бондар

Роберта Лінн Бондар походить з сім'ї українських переселенців з м. Городенка, що на Івано-Франківщині. Вона народилася в Канаді, але володіє українською мовою.

Роберта з дитинства захоплювалася наукою та космосом, проводила біологічні досліди, спостерігала за зірками. Бондар стала неврологом, закінчила докторантуру і написала дисертацію в області медицини.

В 1992 році Роберта стала першою жінкою-астронавтом, яка провела у космосі 8 днів. Вона досліджувала вплив невагомості на рослини та організм людини.

Роберта є членом Конгресу українців в Канаді і стала засновницею Фонду, який займається вивченням навколишнього середовища, в тому числі досліджує міграцію перелітних птахів.

Катерина Кричевська-Росандіч

Катерина Василівна Кричевська-Росандіч – видатна художниця і меценатка, народилася у Києві. В 1943 році разом з батьками вона виїхала до Праги, а з часом їм вдалося перебратися до США. Згодом Катерина повернулася в Європу, щоб навчатися у свого дядька – видатного українського і французького аквареліста. Династія Кричевських і Катерина Василівна подарували світу та Україні безліч предметів мистецтва та культури.

Художниця займалася благодійністю і передала багато своїх творів у вітчизняні музеї. В Музеї української діаспори в Києві зберігається багато документів, речей та картин сім'ї Кричевських, зібраних та переданих на Батьківщину Катериною.

Квітка Цісик

Хоч Квітка Цісик і народилася в Нью-Йорку, в її сім'ї післявоєнних емігрантів любили і пам'ятали Україну. Співачка з дитинства виступала на зборах української діаспори, в 1971 році була одним зі сценаристів телевізійної програми "Думки про Україну", яка вийшла на американському телебаченні.

Квітка або Кейсі (під цим псевдонімом вона виступала) випустила низку україномовних альбомів з піснями та колисковими. Її альбоми "Kvitka" та "Two Colors" були номіновані на Греммі в 1990 році. Цісик записала кілька пісень для голлівудської романтичної мелодрами "Ти осяюєш моє життя", одна з яких "You Light Up My Life" отримала "Оскар" в 1977 році і була переспівана багатьма виконавцями.

У Нью-Йорку в одній зі шкіл було створено Меморіальний благодійний фонд Kacey Cisyk Rakowicz Fund для підтримки талановитих співаків та музикантів, в тому числі з української діаспори.

Дізнатися більше про цих та інших видатних жінок можна в Музеї української діаспори віртуально з будь-якої точки планети або відвідавши його експозицію в Києві.