Одним із найважливіших чинників побудови спільноти є мова та література. Зараз ми спостерігаємо за тим, як Україна в драматичних обставинах виходить з попередньої двомовності. Якщо шукаєте, що почитати українською, то ось декілька книг сучасних українських письменників, які коментують події останніх років. Кожен у власному унікальному стилі та чуттєвості. Поетична та гостра проза Сергія Жадана, метафоричне оповідання Володимира Рафєєнка та промовисті есеї Оксани Забужко.
Знак, Ольга Гладун, Лія Безсонова, Рокас Суткайтіс
"Знак" — це книжка про історію та найцікавіші досягнення українського графічного дизайну від авангарду 1920-х до 1960-1970-х років і формування потужного стилю харківської школи. Описані досягнення розглядаються в соціально-політичному контексті та ілюструються вирізками з радянських архівів та західними інспіраціями. "Книга має характер візуального колажу, в якому текст і зображення — листи, фотографії та графічні знаки — існують на рівних і доповнюють одне одного".
"Найдовші часи", Володимир Рафєєнко
У своїй книзі "Найдовші часи" Володимир Рафєєнко показує, як війна, що розпочалася у 2014 році, впливає на життя людей Донбасу. Метафорично вона проявляється у вигляді просторово-часових збурень і паранормальних явищ. Це не репортаж про війну в Україні, а алегорична розповідь про місто, розірване між Сходом і Заходом, яке розраховується з комунізмом і розчарувалося в демократії, і в той же час добряча порція образної літератури, сповненої гірких роздумів про східну ментальність.
Depeche Mode, Сергій Жадан
Сергій Жадан — сучасний український письменник. Випускник і викладач Харківського університету, учасник харківського Євромайдану. Зараз займається волонтерською роботою для Збройних сил України. Книга Depeche Mode розповідає історію його дитинства на початку 1990-х років у Харкові. У цих "спогадах про юність" ми знаходимо багато стимуляторів, неминущу популярність єдино правильної ідеології, але також і подих західної новизни: маркетинг, проповіді нуеджидів, запах марихуани, Depeche Mode на радіо. Роман не має лінійної оповіді, це радше враження від вступу у доросле життя в посткомуністичній країні.
Анархія в Україні, Сергій Жадан
Книга Сергія Жадана — це проза в стилі панк-рок про життя індустріального Харкова 1980-х та його околиць. Це літературний пастиш меланхолійних історій з дитинства та юності, аранжований кінематографічними кадрами з авторським монологом.
Планета Полин, Оксана Забужко
Планета Полин — це есеїстика, в якій Оксана Забужко намагається розповісти, що для неї означає Україна та українство. У своїх текстах вона звертається до близької та далекої історії України, а також до творів популярної культури. Читання вимагає певного розуміння історії та культури і може стати інтелектуальним святом для поціновувачів української літератури.
Чому в українському мистецтві є великі жінки-художниці, Катерина Яковленко
Книга "Чому в українському мистецтві є великі жінки-художниці" розповідає про досі невідомих українських жінок-художниць з кінця 19-го до початку 21-го століття. Поряд з відомими іменами є жінки, які маловідомі або зовсім забуті. Книга показує, як змінювалися можливості творчої реалізації художниць, пошана і місце жінки та її тілесності в мистецтві з плином часу.