Поради світчерам: як змінити професію

Ми живемо у складному світі постійних змін і історичних збурень. Тож самі повинні весь час рухатися, змінюватися, виживати. На даний момент однією з найстабільніших сфер, де можна знайти високооплачувану роботу є ІТ. Звісно, штучний інтелект вносить свої корективи. Проте "живі" програмісти будуть потрібні ще дуже довго. Саме тому в інтернеті можна знайти різноманітні курси програмування, відео та методичні рекомендації. Отже, що треба робити, якщо ви бажаєте стати програмістом?

Для початку оберіть: писати код чи тестувати його?

Краще піти у програмісти, якщо:

  • Вам цікаво створювати щось нове. Програмісти зазвичай відповідають за створення нових функцій, архітектури програм та власно програм.
  • У вас є ідеї для власних програм і вам цікава робота з кодом.
  • Ви готові навчатися новим технологіям: програмісти постійно навчаються та оновлюють свої навички, оскільки технології швидко змінюються.
  • Ви любите вигадувати головоломки, несподівані рішення, шукати різні підходи до вирішення задач.

Краще піти у тестувальники, якщо:

  • Ви уважні та прискіпливі: у тестуванні потрібно бути уважним, аналітичним і докладним. Якщо ці якості вам властиві, ви зможете виявити й документувати помилки ефективно.
  • Вас цікавить якість та надійність програм: тестувальники головним чином відповідають за перевірку якості програм, виявлення помилок та недоліків.
  • Ви любите вирішувати головоломки: тестування часто включає вирішення головоломок та пошук несподіваної поведінки програми.

Пам'ятайте, що вибір між програмістом і тестувальником залежить від ваших цілей та інтересів, і в обох цих напрямах можна розвивати успішну кар'єру. Але ми радимо в будь якому разі вивчити основи програмування: це буде важливо і для майбутніх тестувальників.


Оберіть пул технологій

При виборі напрямку в ІТ-сфері, важливо розглянути пул технологій, з якими ви плануєте працювати. Вибір залежить від того, як ви бачите свою майбутню роботу.

Розробка веб-сайтів та веб-додатків. Це процес створення та підтримки веб-сторінок та додатків. Веб-розробка включає в себе фронтенд для створення зовнішнього інтерфейсу та бекенд для обробки даних і логіки серверу.

Фронтенд (Front-end). Це частина веб-сайту, яку користувач бачить і взаємодіє з нею. Фронтенд-розробники працюють з HTML, CSS та JavaScript, щоб створювати зовнішній вигляд та функціональність веб-сторінок. Популярні фронтенд-фреймворки включають React, Angular та Vue.js.

Бекенд (Back-end). Ця частина веб-сайту відповідає за обробку запитів користувача, взаємодію з базами даних та управління логікою додатку. Бекенд-розробники використовують різні мови програмування, такі як Java, Python, Ruby та фреймворки, як Spring, Spring Boot, Node.js, Django чи Ruby on Rails.

Мобільна розробка

При розробці мобільних додатків існує різноманітні пули технологій для вибору. Два найпоширеніших підходи це нативна розробка (використання мови програмування та інструментів, специфічних для платформи, таких як Java або Kotlin для Android і Swift або Objective-C для iOS) та використання фреймворків, таких як React Native, Flutter або Xamarin, що дозволяють створювати додатки для обох основних платформ за допомогою одного коду.

Розробка ігор

Для розробки ігор в основному використовують мову програмування C++ та причетні до неї технології, наприклад, рушій Unreal. Для інді-проектів дуже часто використовують мову програмування C# разом з рушієм Unity. Але C++ досить складна мова програмування для початківців, тож краще почати з C#.

Ще не визначилися?

Якщо ви ще точно не знаєте, чим хочете займатися, але вам вам цікаве програмування як таке, обирайте одну з популярних універсальних мов. Це може бути Java або Python.


Отримайте початкові навички програмування

Отже в будь-якому разі краще почати із мови програмування. Це може бути одна з популярних універсальних мов — Java, Python або C#. На наш погляд найкраще для першої мови програмування підходить Java. Ця мова – універсальна. Вона використовується для розробки веб-додатків, мобільних додатків, десктопних додатків, ігор та інших програм. Java є потужною і багатофункціональною мовою, яка легко вивчається і має велику спільноту розробників. Після Java дуже легко буде вивчити більш легкий на початковій стадії Python і дуже схожу на неї C#.


Оберіть курси програмування та інші ресурси

Для навчання існує безліч ресурсів, включаючи онлайн-курси програмування, книги, статті та відео. Якщо ви хочете почати вивчати програмування з нуля, то вам може підійти курс програмування від JavaRush — javarush.com/ua/programming-course.

Тут є понад 1200 практичних завдань, короткі, проте змістовні і цікаві лекції, блог для програмістів — javarush.com/ua/groups/posts, безкоштовний розділ для створення власної гри та розділ допомоги новачкам.

Практикуйтеся регулярно

Найкращий спосіб навчитися програмувати – це практика. Створюйте власні проекти, вирішуйте задачі з програмування і шукайте можливості попрацювати над реальними проектами.


Приєднуйтеся до спільноти програмістів

Існує безліч онлайн-спільнот і форумів, де ви можете обмінятися досвідом з іншими програмістами. Це допоможе вам покращити свої навички і дізнатися про останні тенденції в галузі програмування. Це можуть бути спільноти Reddit та Stackoverflow.


Cтворіть pet-проект(и) з цікавими вам технологіями

Вивчати супровідні технології, такі як фреймворки, різноманітні бібліотеки, API та бази даних легше на практиці. Якщо ви вже вивчили основи Java, спробуйте створити невеличкий навчальний проект на Spring/Spring Boot з залученням баз даних. Наприклад:

  • Замітки/Блоговий сайт. Спробуйте створити простий веб-сайт для ведення заміток або блогу. Використовуйте Spring Boot для створення веб-додатка, базу даних для зберігання записів та можливість авторизації користувачів.
  • Завдання та список справ. Розробіть додаток для створення списків справ або задач. Ви можете використовувати Spring для створення RESTful API, а клієнтський інтерфейс можна зробити у веб або мобільним додатком.
  • Каталог товарів. Спробуйте створити веб-сайт, який дозволяє користувачам переглядати каталог товарів.