Українське мистецтво та мистецька книга

Ще років 20 тому знайти якісний переклад світової класики українською, а тим більше книги про живопис, театр або скульптуру було практично неможливо. Потрібно було йти в бібліотеку і вишукувати матеріали, які видавались мізерними тиражами ще за радянських часів. Зараз ситуація суттєво змінилась. З'явились нові видавництва, які друкують книги навіть в буремні 2022-23 роки. Це дає можливість, нарешті, пізнавати українське мистецтво людям, які не пов'язані професійно з цією сферою. Крім того, переосмислювати мистецький доробок радянської доби для професіоналів.

Ми поговорили з популяризаторкою мистецтва, Світланою Базилевич про її улюблені мистецькі книги. Київська арт-студія "Ліхтарик", заснована пані Світланою, стала платформою для популярних курсів з європейського та українського мистецтва.

Акцент в цій розмові буде на книги, які вийшли друком після початку повномасштабного вторгнення.

Почати хочеться з монографії Радомира Мокрика "Бунт проти імперії". Ґрунтовне дослідження діяльності українських шістдесятників дає можливість побачити в яких умовах працювали Іван Драч, Ліна Костенко, Іван Світличний та інші. Тут можна дізнатись про взаємодію між старшим поколінням письменників, таких як Максим Рильський з молодими митцями, та про шлях від умовної "відлиги" до спроби повторення великого терору. Прекрасно передає атмосферу книги фраза про "передачу високовольтної лінії" від представників розстріляного відродження до шістдесятників. Тут же фігурують і принаймні дві історії про страшні трагедії, які замовчувались: куренівська трагедія (думаючі люди сходились в думці, що вона була рукотворною аби знищити Бабин Яр) та про масові захоронення в Биківні, які розкопала серед інших Алла Горська.

Наступна книга саме про художницю. "Алла Горська: мисткиня у просторі тоталітаризму", написана її сином Олексієм Закревським.

Ще однією новинкою 2023 року є дослідження Наталії Терамае "Богомазов у Фінляндії". Це, без перебільшення, унікальна книга, яка розповідає про період діяльності Олександра Богомазова у Фінляндії. Дослідниця відвідала ті місця, які малював Богомазов, проаналізувала впливи місцевого стилю на роботи українського художника. Книга написана легко і цікаво, читаючи наче подорожуєш разом з авторкою по таємничим пейзажам Фінляндії.

Буквально наприкінці весни – на початку літа 2022 року в Харкові почали виходити друком книги, які протягом десятиліть були заборонені, а потім просто не друкувались.

"Українське народне мистецтво" Миколи Біляшівського саме така книга. Це перший український переклад англомовної праці українського науковця. Вперше книга вийшла в Лондоні 1912 року. Цього ж року в Лондоні був відкритий Варварою Ханенко магазин, де продавались вироби українських майстрів.

Ще дві книги, які варті того, щоб бути в домашній бібліотеці – це "Спомини" Йосипа Гірняка та "Філософія театру" Леся Курбаса. Обидві книги присвячені театру "Березіль". Читаючи "Спомини" можна відчути атмосферу початку ХХ ст. "Філософія театру" є найповнішою збіркою текстів геніального режисера. Обидва митці були знищені тоталітарним режимом, а за згадку їх імен потерпали від переслідувань вже шістдесятники.

Уваги заслуговують і мемуари китайського митця Ай Вейвея "1000 років радості й смутку". Ай Вейвей написав цю книгу для свого сина, щоб розказати йому про себе та його діда (батька художника). Саме історія Ай Ціна – батька Ай Вейвея та відомого китайського поета захоплює буквально з перших сторінок. Вражає вона своєю схожістю з історією безлічі українських митців, життя яких зруйнувала комуністична система радянського союзу.

Сучасне мистецтво невіддільне в його розумінні від контексту. І певно немає іншої книги, яка б краще розкривала контекст творчості найвідомішого китайського художника сучасності. А нам, українцям, ця книга ще й детально розказує про країну, яка геополітично виступає проти нас і про яку ми так мало знаємо.

Більше дізнатись про історію мистецтва та спробувати народні промисли можна в арт-студії "Ліхтарик". Приходьте самі, даруйте подарункові сертифікати на лекції та майстер-класи близьким. Поглиблюйте свої знання про українську культуру.