Здоровий спосіб життя – це дії, спрямовані на підтримку здоров'я та включає в себе елементи, що стосуються аспектів здоров'я – фізичний, соціальний, духовний:
- збалансоване харчування;
- регулярна рухова активність;
- дотримання правил особистої гігієни;
- профілактичні огляди;
- створення навколо себе сприятливого психологічного клімату;
- уміння протистояти стресу;
- відсутність шкідливих звичок.
Одними з найважливіших компонентів здорового способу життя є рухова активність та харчування. Звичайно, питома вага шкідливих звичок (вживання алкоголю, паління, наркотики і т. д.) також визначають напрям життя, впливають на бачення майбутнього, затримують розвиток, породжують небажання до змін, завдають шкоди якості життя. Пагубні шкідливі звички деформують особистість, змінюють поведінку в суспільстві. На жаль, більшість людей досить рано обирають такий спосіб життя, що негативно позначається на здоров'ї. Зазвичай шкідливі звички з'являються через цікавість спробувати щось "доросле" в юному віці. Деякі перетворюються на рабів "моди", не в змозі подолати свої бажання. Шкідливі звички та їх наслідки – жахливі, адже порушується робота всіх органів, систем організму, розвиваються тяжкі хронічні захворювання, втрачається зв'язок з зовнішнім світом.
Харчування є основою нашого існування, є основним фактором, що визначає благополуччя. Це будівельний блок, який допомагає нам почуватися краще та жити довше. Та багато продуктів, які ми споживаємо, не забезпечують наш організм поживними речовинами (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали і вода). Як наслідок, у нас болить голова, шкіра стає сухою, страждає травна система, ми відчуваємо запаморочення.
Отримуючи потрібні поживні речовини, тіло функціонує належним чином. Вживання більше овочів, свіжих фруктів, горіхів і злаків, зменшення споживання крохмалистої їжі, а також вживання великої кількості води та фізичні вправи допоможуть людям бути здоровими. Для забезпечення життєво необхідних процесів організму потрібні калорійні, якісні, повноцінні продукти, що повинні надходити в організм в нормованій кількості для відновлення постійних витрат енергії і клітин організму. Основне правило раціонального харчування є якість, різноманітність і нормований збалансований раціон.
Збалансоване харчування допоможе уникнути багатьох хвороб. Зі старінням збільшується ймовірність розвитку хронічних захворювань, таких як діабет, рак і хвороби серця, а також підвищується ризик слабкості, зниження когнітивних функцій і інвалідності. Відомо, що поліпшення харчування приносить відчутну користь людям похилого віку.
Сучасний світ неможливо уявити без спорту, що став однією з найважливіших сфер життєдіяльності суспільства. Щоденні фізичні вправи вивільняють ендорфіни та допомагають почуватися щасливішими. Регулярні фізичні вправи також покращують здоров'я шкіри та волосся, зовнішній вигляд. Здоровий спосіб життя, у свою чергу, сприяє приросту дієздатного населення, збільшує добробут країни. Люди, які займаються спортом, більш продуктивні, дисципліновані, вони не виходять на роботу по хворобі в рази рідше. Здоровий спосіб життя знижує кількість злочинів, що поліпшує економічну ситуацію країни. Тобто, зменшуються державні витрати на забезпечення порядку та кількість звільнень осіб, що мають залежність. Отже, потрібно зацікавити населення до переходу на здоровий спосіб життя.
Фактори, що впливають на підвищення рухової активності населення:
- наявність спортивної інфраструктури та її доступність для людей (в тому числі пішохідна);
- розвинута сфера послуг;
- цінова доступність інфраструктури та послуг;
- поінформованість населення.
Виробництво спортивного інвентарю, спортивного одягу, атрибутики сприяє зростанню доходів підприємств із виробництва спортивної символіки, сувенірів, дає додаткові доходи, що можна використати на розвиток інфраструктури регіону, проведення спортивних заходів, щоб збільшити кількість уболівальників, з метою стимулювання розвитку сфери послуг. Популяризація здорового способу життя, збільшення чисельності осіб, що віддають перевагу спорту, спричиняє попит на спортивну продукцію. Наприклад, ви маєте можливість купити велосипед, та катати на ньому. Розвиток сфери послуг також робить суттєвий внесок в економіку. Адже спостерігається збільшення спортивних установ, оздоровчих центрів тощо.
Спортивна індустрія займає чільне місце в соціальній та економічній структурі, що може не тільки сприяти промисловій інтеграції та оптимізувати промислову структуру, але й краще сприяти інноваційному економічному розвитку та збільшенню можливостей для працевлаштування. Основною причиною віднесення спортивної індустрії до економічного сектору є позитивний внесок спортивної індустрії в економічний розвиток країни. З розвитком соціальної економіки багато країн розглядають спорт як одну зі стрижневих галузей національного економічного розвитку.
Також здоровий спосіб життя, фізична культура і спорт сприяють розвитку сильної держави і здорового суспільства. Фізкультурно-оздоровча і спортивна діяльність спрямовані на те, щоб органічно поєднувати зусилля держави, його урядових, суспільних і приватних організацій, установ і соціальних інститутів.
Спорт є способом самореалізації, самовираження і розвитку. За останні роки різко зростає його місце. Поміж українських спортсменів героями спорту є Андрій Шевченко, брати Кличко, Василь Ломаченко, Яна Клочкова. Ми відчуваємо гордість за нашу країну та отримуємо потужний заряд позитивних емоцій, коли вони стоять на п'єдесталах великих змагань.
Якщо ми хочемо мати в майбутньому здорову націю, необхідно переосмислити ставлення до спортивно-оздоровчої сфери і зрозуміти, що нашій країні потрібні фахівці, які розуміють, що спортивно-оздоровчий характер впливу на суспільство – це значно більше, ніж рекорди, перемоги і медалі, що ця сфера є частиною економіки та управління у професійному, комерційному або у будь-якому іншому напрямку і вимагає відповідних методів і форм. Наша країна повинна активно розвивати споживчий ринок масового спорту. Крім того, необхідно зміцнити технологію та інноваційний маркетинг послуг спортивних підприємств, а також покращити відповідні спортивні послуги.
Переваги здорового способу життя численні: він дозволяє жити довше, а це означає, що ви можете проводити більше часу з родиною. Спосіб життя, звички і повсякденна поведінка впливають на реалізацію наших можливостей. Дотримання здорового способу життя не тільки робить людину впевненою та продуктивною, але й спонукає її до успіху. Людина буде насолоджуватися як особистим, так і суспільним життям. Здоровий спосіб життя не лише підвищує якість продуктивних сил суспільства, а й екологічно зміцнює країну. Спорт – важлива галузь економіки. Тому потрібна синергія зусиль влади усіх рівнів, громадськості, спортивної спільноти, педагогів, роботодавців та ентузіастів здорового способу життя. Адже, запорукою досягнення високих показників у економіці є формування здорового способу життя.