Як допомогти підліткам зберегти позитивний настрій та оптимізм під час війни

Підлітковий вік – це час переживань, змін і несподіванок. І коли цей етап поєднується з війною, це може бути надзвичайно важким для дитини. В таких умовах важливо знати, як допомогти підлітку зберегти позитивний настрій та оптимізм. Адже позитив – найліпший психолог. Тому в цій статті ми розглянемо деякі корисні поради, які допоможуть підтримати підлітків в умовах війни.

Спокійно сприймайте "емоційні гойдалки" дитини

Ми не мусимо 24/7 бути "на позитиві" та сповненими оптимізму – та й навряд чи таке можливо. Тим більше, під час війни. Емоційні стани дитини можуть бути хвилеподібними, і це нормально. Не тисніть на підлітка і не вимагайте від нього того, що він не може і не мусить вам давати – а саме цілодобово залишатися веселим "маминим сонечком".

Психологічна допомога підліткам

Коли підлітки переживають складні моменти, вони, як і всі інші, потребують підтримки та розуміння. Слухайте дитину, намагайтесь зрозуміти та допомогти. А якщо відчуваєте, що самостійно не можете впоратись, зверніться по допомогу. Дитині допоможе підлітковий психолог або якісна платформа з психологічною підтримкою, наприклад, безкоштовний онлайн-сервіс "Не дрібниці".

Розмовляйте з підлітками про їхні емоції

Під час війни підлітки можуть переживати різні емоції: від страху та тривоги до суму та пригнічення. Важливо говорити з ними про їхні емоції та надавати можливість висловлювати їх. Дозвольте їм знати, що їхні почуття важливі, та дайте їм розуміти, що вони не самі – це вже буде чудова первинна психологічна допомога підліткам під час війни.

Підтримуйте позитивне сприйняття світу

Один зі способів зберегти позитивний настрій у підлітків – це допомогти їм розвивати позитивне сприйняття світу. Звертайте увагу дитини на добрі новини, позитивні історії та успіхи, які відбуваються навколо нас. Підтримуйте їхні інтереси та хобі, які можуть збільшувати їхнє задоволення від життя. Розповідайте їм про позитивні речі, які відбуваються у вашому житті. Навчайте їх цінувати життя та бути вдячними за те, що мають.

Навчіть їх керувати емоціями та не застрягати на тривозі

Навчіть дитину не "застрягати" на песимістичних, тривожних думках. Важливо ловити такі думки в своїй голові і старатись не продовжувати їх думання, не розкручувати ситуацію, бо це лише провокує тривогу. Наприклад, уявіть, наче всі думки – це хмари на небі. Можна зачепитися за одну і стежити за нею до краю горизонту (це не ок, зациклення), а можна поглядом переключатись з однієї на іншу. Або ж можна уявляти ці думки як фільм, що застряг, завис на одному місці, тож варто переключити канал чи оновити сторінку браузера.

В цілому ж, якщо говорити про підтримання в собі та дитині більш оптимістичного та позитивного настрою, найкраще оточити себе приємними стимулами на всі п'ять органів чуттів:

  • теплі, хороші фільми та меми з котиками – для зорового сприйняття;
  • приємні запахи на кшталт свічок, аромапаличок, квітів – для нюху;
  • улюблена музика, звуки природи чи океану – для слуху;
  • м'які приємні речі, пледик, фактурні іграшки, глина чи пластилін – для тактильних відчуттів;
  • улюблені страви, смаколики, цукерки (звісно, в міру) – для смакових рецепторів.

Ну а найголовніше, показуйте дитини, що ви її любити і що ви завжди на її стороні. Адже любов і розуміння – найцінніші ліки від тривог і переживань. Особливо, під час війни.