Думаєте що знаєте, як правильно написати курсову роботу? Це завдання може виявитися набагато складнішим, аніж здається на перший погляд. Хай там як, але ви маєте справу з реальною науковою працею, яка має свої цілі, завдання, висновки, анотацію та рецензію. Щоб написати гідну роботу, яку оцінять на високий бал, не заробити при цьому нервовий тік та кілька сивих волосин, треба взяти до уваги наші корисні поради та рекомендації!
Попередня підготовка
Багатьох студентів цікавить, коли починати готуватись до курсової. За місяць, тиждень, день? Звісно, за рік навряд чи хтось з учнів ВНЗ почне чухатися. Однак є ряд пунктів, виконання яких потребує невідкладного рішення. Наприклад, треба хутчіше визначитись із викладачем та темою роботи, розібратися із вимогами до оформлення роботи. До речі, з останнім пунктом вам у нагоді стане сайт magistratura.com.ua — там зібрана колосальна кількість безцінних порад по оформленню рефератів, дипломних робіт, дисертацій та інших видів наукових праць.
Пошук викладача
Так, підготовка до курсової починається саме з вибору наукового керівника. Від його кола інтересів залежатиме майбутня тематика студентської роботи. Крім того, кожен викладач має свій специфічний характер: ступінь незговірливості та прискіпливості у всіх різна. Тож ваше першочергове завдання – "вхопити" якомога раніше собі поступливого наставника.
Вибір тематики
Після того, як визначилися з науковим керівником, з яким збігаються ваші інтереси, настав час для обговорення теми курсача. Це ще один важливий пункт, який допоможе вам успішно скласти курсову та захистити її згідно зі встановленими дедлайнами.
Доцільно обирати тему із перспективою на дипломний проєкт. Таким чином, до кінця навчання у вас буде напрацьований матеріал для випускної кваліфікаційної роботи.
Визначаючись з тематикою, ви можете спиратися на особистий науковий та практичний інтерес, що зʼявився у вас під час роботи у студентському гуртку, чи коли ви читали спеціалізовану літературу, а також на досвіді минулих наукових робіт, доповідей, семінарних виступах, презентаціях, лекціях тощо.
Написання плану
Подальшим кроком є складання плану. Це зовсім не складне завдання. Мабуть, навіть найпростіший пункт зі всього обʼєму задач. Потрібно скласти 2 плани: тезовий та докладний.
Зробіть начерки розділів роботи та надайте викладачеві на перевірку. Після його поправок та зауважень (якщо такі будуть) можете розпочинати тезовий план. Кожен параграф описується 1 абзацом або пропозицією (про що йтиметься, і яка проблема розглядатиметься). Потім знову біжимо до наставника по коригування.
Краще кілька разів виправити план, аніж надалі всю роботу.
Список використаної літератури
Як правило, викладачі самостійно надають ключові літературні джерела. Однак це не всі книги та наукові праці, які знадобляться у написанні гарної курсової роботи. Також можна залучити у науковий проєкт монографії, наукові статті з журналів, іноземні публікації та багато іншого.
Ще потрібно грамотно скласти та оформити бібліографічний список. Тільки не думайте вписувати у нього "ліві" джерела. Адже викладачі вже не перший рік перевіряють подібні роботи, тож виявити обман їм буде геть нескладно.
Підбір матеріалу
Якщо попередні пункти виконані, саме час зайнятися збором матеріалів. І у цьому вам допоможе інтернет, бібліотека, архів.
Стратегія збору
Спочатку потрібно ретельно проаналізувати план курсової, щоб розуміти, яка інформація знадобиться під час її написання. Для полегшення пошукового процесу поділіть навчальний матеріал на 2 розділи:
- Основні джерела (звідси береться основна інформація).
- Допоміжні (можна запозичити кілька цікавих цитат).
Вам знадобиться не менше 4 основних джерел. Просте перекочування думок із чужої голови точно не гарантує вам відмінної оцінки!
Інформація з інтернету
У глобальній мережі ви можете знайти понад 1000 оцифрованих книг, дисертацій, монографій та іншої літератури, що значно полегшить пошук необхідної інформації.
Деякі наукові видання стають доступними лише за гроші. Але, як правило, суми невеликі, тож серйозної пробоїни в студентському бюджеті вони не зроблять.
Пам'ятайте і про унікальність роботи. Простий плагіат тієї чи іншої глави курсової не тільки розлютить викладача, а й закріпить за вами статус любителя халяви та шукача простих рішень.
Після того, як відповідний матеріал підібрано, потрібно попрацювати над унікальністю – не менше 70% (30% піде на терміни, назви літературних джерел, титульний лист тощо). Щоб з унікальністю все зрослося, переписуйте та спрощуйте речення на свій лад, використовуйте марковані та нумеровані списки. Тільки так вам відкриється завіса таємниці, як написати курсову, яка успішно пройде перевірку на плагіат.
Архів, бібліотека, переклад іноземних джерел
Бібліотека, архів, читальна зала – все це не пережитки минулого, як думає більшість студентів, а джерела перевіреної інформації. Тут все безкоштовно та у вільному доступі. З мінусів – доведеться посидіти кілька годин чи навіть днів над паперовими книгами.
Компіляція матеріалу
Матеріал зібрано, підручники досліджено, кипу книг перегортано. Що далі? Принцип "що більше, краще" під час написання праці може спрацювати безвідмовно. Все ж таки курсовий проєкт – це наукова робота, в якій немає місця "сміттю". Цінність представляють лише аргументи, факти та власні висновки!
Не варто сліпо копіювати цілі розділи, краще зробити мікс. Трішки з одного джерела, трохи з іншого, дивишся, і робота готова!
Текст для захисту
Здавалося б, можна видихнути, адже робота готова. Але не поспішайте відпочивати! Попереду ще оформлення промови для захисту курсової.
Тут необхідно включити всі головні моменти та поняття з теоретичної та практичної частин, вступу, висновків. На захисті неприпустимі розпливчасті та багатозначні пропозиції, "вода". Цінність представляють лише сухі факти та аргументація. Висвітлить усі питання, що стосуються роботи, інакше промова на захисті виглядатиме однобокою.
За бажанням можете підготувати наочну презентацію та продумати відповіді на передбачувані питання членів комісії.