Мінеральна вата – один із найпоширеніших матеріалів для утеплення будівель. Цей матеріал забезпечує високі показники теплоізоляції, а також шумоізоляцію. Термін "мінеральна вата" є загальним та об'єднує кілька видів утеплювальних матеріалів з волокнистою структурою та мінеральної складовою.
Різновиди мінеральної вати
За видом мінеральної складової мінвата є:
- Базальтова або кам'яна – найдовговічніший і найдорожчий вид, сировиною для виготовлення якого є гірські породи: базальт, діабаз, габо. Додатками служать доломіт, вапняк чи глина.
- Скловата складається з бури, соди, вапняку і кварцового піску, які під впливом температури 1400°С перетворюються в однорідну масу. З цієї маси в центрифузі роблять тонкі скляні волокна, які з'єднують полімерною сполучною. Готовий матеріал має янтарно-жовте забарвлення.
- Шлаковата – сировиною для виготовлення слугують відходи металургійної промисловості – доменний шлак. Технологія виготовлення така ж, як у попередніх видів: складові розтоплюють і з допомогою центрифуги утворюють нитки. Матеріал відрізняється найнижчою ціною серед усіх різновидів мінеральної вати.
Мінерально-ватні утеплювачі цінують за така переваги:
- Довговічність – строк служби матеріалу складає близько 50 років (залежно від виду);
- Надійна тепло— і звукоізоляція (теплоізоляційні якості також залежать від виду основної сировини у складі матеріалу, найкращі – у базальтової вати);
- Паропроникність, що дозволяє матеріалу стін "дихати" та попереджає його псування і розвиток грибка, плісняви;
- Вогнестійкість (саме мінватою утеплюють приміщення та конструкції з підвищеною небезпекою пожежі);
- Екологічна безпека – матеріал не виділяє шкідливих речовин.
Мінеральна вата поділяється на види за формою випуску:
- Плити – мають велику щільність, товщина складає від 40 до 200 мм. Може використовуватися не тільки для теплоізоляції будівель, а й під час заливання стяжок.
- Рулонна – менш щільна, використовується для виготовлення готових будівельних конструкцій, утеплення горищ, трубопроводів, інженерних конструкцій.
- Циліндрична – найменш поширений вид, застосовується для термоізоляції труб, вентиляційних каналів, димоходів тощо.
Фольгована мінеральна вата – окремий підвид. Одна сторона матеріалу покрита шаром фольги. Найчастіше випускається у форматі рулонів або циліндричному (для труб).
Особливості монтажу мінераловатного утеплювача
Мінеральну вату застосовують для утеплення:
- Фасадів будівель різного призначення;
- Дахів, перекриттів, стелі та підлоги;
- Інженерних конструкцій;
- Трубопроводів, вентиляції, димоходів.
Також мінвату використовують для виготовлення сендвіч-панелей, спорудження двошарових стін, термоізоляції холодильних камер та складів.
Монтаж рулонної мінвати здійснюється шляхом укладання між кроквами, лагами, іншими конструктивними елементами, а плити кріпляться на клей, дюбелі, також при монтажі застосовують металопрофіль, метизні вироби тощо. І рулонний теплоізоляційний матеріал, і плити легко піддаються нарізанню під потрібні параметри.