Ви коли-небудь замислювалися, чому компанія Victorinox додала штопор до швейцарського армійського ножа? Цей інструмент, можна побачити у багатьох моделях швейцарських складних ножів. Він з'явився там ще на моделі 1897 року.
Багато хто каже, що швейцарський армійський ніж має штопор для того, щоби армійські офіцери могли використовувати його, для відкорковування пляшок з вином. Це непогано сходиться з нашими стереотипними уявленнями про кавалеристів дев'ятнадцятого сторіччя. Та й у швейцарській культурі та швейцарському стилі життя добре вино завжди цінувалося.
Але зазначимо, що не все так просто. Все діло в тому, що у ті часи ліки, гігієнічні засоби та іншу побутову хімію також продавали у пляшках, щільно закритих пробками на зразок винних. Тому навіть самий непиючий офіцер мав необхідність регулярно використовувати штопор. Та й той що пив вино регулярно – теж.
Виходить, штопор був куди більш необхідною річчю чим навіть зараз?
Саме так!
Але зауважте, що "офіцерський та спортивний ніж" ніколи так і не став на озброєння швейцарській армії офіційно. Офіцери (та громадянські особи) купували його за власним бажанням та за свій кошт.
Стандартна солдатська модель, яку за державний кошт отримував кожен новобранець швейцарської армії, не мала ніякого штопора. Там були ніж, викрутка, відкривачка для консервованих раціонів та шило. Дуже корисні інструменти. Але...
Карл Ельзенер (винахідник цього типу ножа та власник компанії Victorinox) хотів, щоби "офіцерський ніж" був теж прийнятий швейцарською армією як стандартний ніж для командного складу. Але цього так ніколи не сталося.
Що зовсім не завадило величезній популярності "офіцерського та спортивного ножа". Незважаючи на те, що швейцарська армія офіційно не прийняла на озброєння ніж зі штопором, його все одно можна було придбати у будь-якому з приватних магазинів столових приладів (як і солдатську модель). Ніж продавався у великих кількостях. Його з задоволенням купували не тільки військові але й громадянські особи. "Офіцерська та спортивна" модель стала ще одним величезним кроком Victorinox до того світового успіху, що її ще очікував.
Але у стандартній моделі, що виробляється для рядових швейцарської армії, штопора нема й досі. Мабуть, це – своєрідна данина традиціям. Бо, наприклад, деякі моделі німецьких армійських ножів (зазвичай відомих як GAK), які стоять на озброєнні бундесверу, штопор таки мають. Звісно, GAK також виготовляється швейцарською компанією Victorinox.
До речі, кажуть, що штопор є єдиним інструментом у швейцарському армійському ножі, який виготовляється не в Швейцарії. Ніби то Victorinox мав спорядження для виробництва штампованих деталей, а штопори — це кований шматок металу. Зрештою було вирішено імпортувати штопори від постачальника з Франції. Скоріше за все, саме перспектива залежності від іноземних постачань та більш висока ціна і стали головними причинами відмовлення армійців від офіцерської моделі
Хоча люди потім ще часто жартували про наявність французького штопора в швейцарському офіцерському ножі. Вони стверджували, що швейцарський армійський ніж, не повинен допомагати офіцеру пити вино під час служби. Французькі шпигуни хочуть споїти швейцарських офіцерів! Непоганий був би жартівливий газетний заголовок?
Про відкривання пляшок з ликами від кашлю та рідким милом, звісно, вже ніхто не згадує. І це цілком зрозуміло. Згодом пробки стали рідше використовуватися не тільки у аптечних але й у винних пляшках. Крім того, вино не дуже поширений напій за межами Європи, особливо в США. Коли швейцарський армійський ніж поширився по всьому світу (здебільшого, завдяки американським же солдатам, що познайомилися з ним під час Другої Світової), штопор став для багатьох неєвропейських покупців менш цінним інструментом, інколи майже марним.
Компанія Victorinox у відповідь у деяких моделях своїх ножів замінила штопор на хрестову викрутку (американці називають її викруткою типу Philips).
Часто кажуть, що компанія Victorinox зробила це, саме враховуючи американський ринок, де перевагу традиційно надають пиву та віскі.
Оскільки у швейцарського ножа вже є відкривачка для пляшок, заміна штопора на хрестову викрутку була логічною альтернативою.
Хоча додавання викрутки Philips багато кому сподобалося у Штатах, шанувальників штопора на цьому світі залишилось теж не мало. "Штопор проти Philips" є популярною темою для обговорення серед користувачів швейцарських ножів, як у інтернеті, так і у "реалі".
До речі, існує кілька моделей швейцарських ножів, які мають як штопор, так і хрестову викрутку (наприклад – Victorinox Explorer).
Згодом ентузіасти використання швейцарських ножів (а таких існує багато) знайшли багато інноваційних застосувань штопора, окрім відкупорювання винних пляшок. А Victorinox також розробив аксесуари, які підвищують корисність штопора швейцарського армійського ножа навіть для тих, хто не п'є вина. Це – міні-викрутка, корисна для ремонту окулярів і електроніки, яку можна зберігати в штопорі. Другий аксесуар допомагає розпалювати вогонь і називається "Victorinox Mini Tool FireAnt Set".
Але головне, що можна сказати без зайвого лицемірства, це те, що все ще набагато практичніше носити в кишені швейцарський ніж, ніж спеціальний штопор. У якісних винах все ще використовуються традиційні пробки. Якщо ви п'єте вино, швейцарський армійський ніж зі штопором часто стане вам у нагоді.