Біометричний контроль доступу: переваги та недоліки рішення

Біометричний контроль доступу — це ідентифікація відбитка пальця, райдужної оболонки ока чи геометрії обличчя. Ця технологія все частіше використовується у системах безпеки, набуває більшої популярності, адже вважається більш надійною. Вона базується на індивідуальних особливостях, які важко повторити чи зламати. Найрозповсюдженіший вибір — визначення саме за відбитком пальця. Розберемося, чи дійсно біометрика — настільки безпечний спосіб захисту приміщення, як вважають.

Переваги біометричного контролю доступу

Кожен вид біометрики має свої переваги та недоліки. Коли йдеться про те, чому має сенс обрати контроль доступу саме за відбитком пальця, найголовнішою причиною є ціна. Вартість цієї технології — дуже демократична, може використовуватися як у звичайних смартфонах, так і для охорони будівель, квартир, складів, офісів. Контроль доступу за відбитком просто встановити, його використання не потребує якихось особливих знань та навичок. Якщо розпізнавання обличчя ще може здаватися для когось дивним або незвичним, з ідентифікацією відбитка такої проблеми зазвичай не виникає. Крім того, інші біометричні рішення часто збирають конфіденційні дані, тоді як відбиток пальця — менш інвазивна інформація, відповідно, прийнятніша для багатьох клієнтів ринку систем безпеки.

Водночас розпізнавання обличчя може бути зручнішим для багатьох клієнтів, а за останній час технологія стрімко вдосконалилася, тож нині є куди безпечнішою, точнішою та надійнішою, ніж ще 5 років тому. Під час пандемії коронавірусу вона набула ще більшої популярності та розвитку, адже користувачі системи можуть не хвилюватися за своє здоров'я, коли з нею взаємодіють. Багато клієнтів охоронних фірм називають її також зручнішою за інші біометричні варіанти.

Ідентифікація райдужної оболонки ока досі залишається найбільш декоративним способом захисту, який ми частіше зустрічали у шпигунських фільмах і рідко стикалися з нею особисто, або ж не стикалися зовсім. Однак у 2022 році картинка з блакитного екрана стає реальністю і бізнес, зокрема український, подекуди зупиняється на саме такому біометричному рішенні. Одна з причин — висока точність, адже повторити оболонку не є можливим. Візерунки ока дуже рідко змінюються протягом життя людини, хіба через пошкодження. Крім того, рішення також є безконтактним та гнучким — для розпізнавання використовується інфрачервона технологія, яка не залежить від освітлення, і дозволяє використовувати таку біометрику у різноманітних умовах.

Недоліки біометричного контролю доступу

Головним недоліком контролю за відбитком пальця нині сміливо можна називати низьку гігієнічність. Через пандемію багато великих компаній перейшли на безконтактний контроль за райдужною оболонкою чи обличчям, аби не наражати своїх співробітників на додатковий ризик. За використання відбитка необхідно торкатися екрана і єдиний спосіб убезпечити людей — щоразу його дезінфікувати. Спосіб буде прийнятнішим, якщо у вашій компанії працює мало людей або приміщенням, яке захищається, загалом користується лише кілька осіб. Однак безпеки від зараження інфекційними захворюваннями він не гарантує. Також зчитувач відбитка пальця може зношуватися з часом (через ту ж постійну безпосередню взаємодію з тілом людини). Крім того, зловмисник може скопіювати відбиток зі зчитувача і таким чином — вкрасти дані і доступ.

Для біометричного доступу за ідентифікацією обличчя обов'язковою умовою є гарне освітлення, що також може бути не для всіх зручно. При поганому світлі камера може не спрацювати, і тоді з'явиться необхідність у додатковому освітленні, відповідно — і витратах. Для країн, в яких високі вимоги щодо конфіденційності громадян, проблемою також може стати цілодобовий запис камери. Так, камера, що ідентифікує відвідувача, може записати перехожого, який не давав свого дозволу на це. Також, попри постійне удосконалення алгоритму, деякі з них ще погано ідентифікують расу та колір шкіри, що також може призвести до певних претензій від відвідувачів.

Схожу проблему дублює і розпізнавання людини за райдужною оболонкою. Сучасні прилади здатні записувати і ідентифікувати оболонки на відстані до 10 метрів. Тобто може бути просканована оболонка ока людини, яка не давала своєї згоди на це і не мала наміру потрапити у приміщення. З інших недоліків — висока вартість пристроїв і їх складна розробка. Наприклад, для цього алгоритму не можна використовувати звичайні камери, адже вони працюють з інфрачервоними джерелами світла.

Якщо перераховані недоліки вас не лякають і ви все одно вирішили зупинитись на одному з біометричних варіантів контролю доступу, найкраще за все — зробити це в маркетплейсі систем безпеки Bezpeka.club. Біометричні способи все одно залишаються найефективнішими на тлі інших охоронних приладів, що існують, а фахівці магазину не стануть від вас приховувати всі нюанси. Навпаки, підберуть рішення, яке ідеально підійде саме під ваші запити. До усієї продукції додається сертифікат якості.