Як приготувати узвар з шипшини та які його властивості

Шипшина — це різновид троянди, який тішить нас не лише цвітінням, але й на диво корисними вітамінними плодами. Шипшинові ягоди містять великий запас вітаміну С, тому лікарі й дієтологи однозначно радять використовувати їх для узварів, настоянок та чаїв. 

Якщо ви хочете дізнатися, як приготувати узвар з шипшини — читайте лайфхаки досвідчених кухарів у статті блогу METRO!

Корисні властивості шипшинового узвару

Компот, приготований з ягід шипшини, містить ударну дозу вітаміну С, каротин та рибофлавін, цінні кислоти, ефірні масла, вітаміни груп Р, В, Е, К, дубильні речовини, мікроелементи (кальцій, калій, магній, фосфор, тощо).

Узвар із шипшини дуже корисний, оскільки:

  • зміцнює імунітет;
  • ефективний при авітамінозі;
  • зміцнює серце й судини;
  • нормалізує травлення;
  • сприяє очищенню організму від токсинів.

Взимку узвар із сухої шипшини створює профілактику вірусним захворюванням, допомагає швидше вилікувати застуду. Крім того, напій рекомендують вживати при захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів, а також при підвищеному артеріальному тиску.

Особливості приготування

Існують різні рецепти шипшинового узвару: лише з ягід шипшини чи з додаванням інших фруктів та ягід (вишні, смородини, полуниці, яблук, груш, сухофруктів). Плоди шипшини можуть бути свіжими або сушеними. Якщо засушити ягоди з осені, вони можуть зберігатися всю зиму і стануть у пригоді для приготування вітамінних напоїв. 

Суху шипшину можна варити й цілою, але краще розім’яти її у ступці. Для приготування вам знадобиться каструля, друшляк, а також термос і марля для проціджування.

Класичний шипшиновий узвар: рецепт

Традиційний узвар готують лише із шипшинових ягід і води. Підсолодити напій можна при подачі цукром або медом. На 1 літр води беруть близько 60 грамів сухої шипшини, а цукор додають за смаком. 

Алгоритм приготування дуже простий:

  • розтовчіть ягоди в ступці, але не перетворюйте на порошок;
  • закип’ятіть воду в каструлі;
  • додайте розтовчені ягоди і варіть 6–7 хвилин;
  • готовий узвар процідить через марлю.

Якщо ви ретельно стежите за вагою тіла, можете сміливо вживати цей напій, адже калорійність узвару без цукру становить лише 15 ккал на 100 мл.

Приготувати смачний узвар також можна за допомогою мультиварки. Деякі кулінари вдосконалюють рецепт, додаючи не лише цукор, але й скибочку лимону для аромату. Якщо на 1 літр компоту покласти половину мульти-скляночки цукру, калорійність напою становитиме 48 ккал на 100 мл, що теж небагато. Варити узвар у мультиварці треба на режимі «Тушкування» протягом 1 години. 

Узвар із шипшини та вишні

Смачний освіжаючий узвар можна зварити взимку із сухої шипшини та замороженої вишні. У киплячу воду спочатку киньте шипшинові ягоди, а потім заморожену вишню (попередньо не розморожуйте!). Найчастіше на одну склянку шипшини беруть 3 столові ложки вишні та 1 столову ложку цукру. Звичайно, ви можете орієнтуватись на власний смак. Щоб доповнити та урізноманітнити шипшиновий напій, можна брати не лише вишні, але й яблука, груші, смородину та інші фрукти чи ягоди.