Подорож до Стамбула взимку — мандрівник Сподін Ігор

До Стамбула взимку: путівник Ігоря Сподіна

Туреччина — справжня туристична мекка, а Стамбул — одна з її головних рекреаційних перлин, що так затишно розташувалася на узбережжі Босфору.

Кожен, хто хоча б раз відпочивав у столиці Туреччини, обов'язково забажає повернутися туди, попри пору року.

Сподін Ігор Юрійович розповів, чим зайнятися у Стамбулі взимку 2022 року та як найкраще організувати власну відпустку в умовах глобальної COVID-епідемії.

Підготовка до подорожі

Стамбул — місто-мільйонер, що завдяки безлічі історичних та архітектурних пам'яток має напрочуд унікальну та водночас проникливу атмосферу. Аби відпочинок у турецькій столиці виявився по-справжньому комфортним, найкраще заздалегідь дізнатися усю необхідну інформацію: місцеві звичаї, валюту, про транспорт та ін.

Окрім кількох десятків музеїв, у цьому місті також багато церков, палаців, фортець, мостів та зоопарків. Тож туристична програма може бути напрочуд насиченою. Зима у Туреччині досить м'яка, а сніг — справжня рідкість, на відміну від дощів. Це варто враховувати, відповідно підбираючи власний гардероб.

Відправляючись у мандрівку без використання послуг туристичного агентства, квиток слід купувати завчасно: це дозволить зекономити. Також варто заздалегідь вирішити, де саме плануєте мешкати — у європейській чи азійській частині східного міста, що є розділеним на дві частини мальовничою протокою Босфор. Туристичні пам'ятки та готелі розташовані здебільшого у європейській частині.

До речі, найбільшу цікавість серед відпочивальників викликає історичний центр міста — Султанахмет. Це справжнісінький лабіринт із вузькими вуличками та бруківкою замість асфальту. Тож Сподін Ігор радить зажди мати із собою офлайн-карти чи під'єднати роумінг. До того ж буде не зайвим й підтягнути власну англійську.

Документи, що знадобляться для подорожі:

  • Біометричний паспорт (має бути дійсним на не менш ніж 150 днів після дати в'їзду у країну).
  • Документ, що засвідчує вакцинацію (англійською мовою), виконану за 14 днів перед перетинанням кордону, або ж негативний результат ПЦР-тестування (зробленого не раніше ніж за 72 години), чи экспрес-тесту на антиген (виконаного протягом 48 годин до моменту посадки на літак).
  • Медичне страхування.
  • HES-код. Потрібен для того, щоб потрапити на літак, відвідувати історичні пам'ятки чи торгові центри, оскільки дозволяє у разі захворювання коронавірусною інфекцією швидко дізнатися усі наявні контакти туриста. Задля його отримання слід заповнити відповідну анкету на сайті register.health.gov.tr не пізніше ніж за 72 години перед вильотом. У відповідь буде надісланий лист з усією необхідною інформацією, яка стосується мандрівника, та його QR-код.

Гроші та транспорт

Грошова одиниця у Туреччині — ліра. Місцеву валюту можна обміняти безпосередньо на території країни на євро чи долари. Також дозволяється зробити власну карту здатною на міжнародні платежі.

Майже на кожній зупинці є банкомат, у якому можна отримати турецькі ліри. Обмінники є навіть у стамбульських аеропортах (Ататюрка, Сабихи Гекчен), та курс там є найвищим у місті. Тож якщо справді є необхідність у готівці, зніміть по прильоту мінімальну суму, якої вистачить на те, щоб дістатися до готелю.

Для громадського транспорту знадобиться безконтактна картка Istanbulkart, до якої слід прив'язати HES-код. Її можна придбати в автоматі Biletmatik (код налаштовується на сайті https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul/). Також дозволяється купувати одноразові електронні квитки. Але вони обійдуться дорожче.

Громадський транспорт Стамбула має багато різновидів:

  • метро;
  • автобуси;
  • трамваї;
  • пороми;
  • приміський поїзд Marmaray;
  • автобуси-експреси;
  • підземні фунікулери;
  • таксі (найдешевшим є Uber).

У маршрутці чи таксі можна розрахуватися готівкою. У разі трансферу з аеропорту, послугу з фіксованою вартістю найкраще завчасно замовити на сайті оператора.

Готелі

У Стамбулі буквально сотні готелів найрізноманітніших цінових категорій. Тож із пошуком місця для відпочинку проблем не виникне. Найкраще бронювати апартаменти у готелі, що є найближчим до тих пам'яток та цікавих місць, які турист планує відвідати. Сподін Ігор радить скористатися послугами booking.com. У Султанахметі найліпші відгуки про наступні готелі:

  • Radisson President Beyazit Istanbul;
  • Sura Hagia Sophia Hotel;
  • Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet;
  • Ajwa Hotel Sultanahmet;
  • Azade Hotel Istanbul.

Особливості національного колориту

Попри певну мультикультурність Стамбулу, місцеві жителі це здебільшого мусульмани. Тож не слід забувати про особливості їх менталітету. Наприклад, до мечеті необхідно заходити роззутим. Тут завжди присутні віряни, яким не слід заважати. А у разі намазу (колективного молебню) туриста можуть навіть ввічливо попрохати залишити її.

У столиці Туреччині дуже багато поліціянтів на вулицях. Та до цього можна швидко звикнути, особливо з огляду на те, що вони завжди готові прийти туристу на допомогу.

Пришвидшити швидкість ознайомлення з місцевою культурою допоможе музейна картка, яка дозволяє не тільки економити, але й не стояти у черзі.

Іншим цікавим способом розваги у сучасному Стамбулі є шопінг. Йому цілком можна присвятити кілька днів власного відпочинку: у місті безліч ринків, аутлетів та торгових центрів. Найнасиченішими унікальною східною атмосферою є Єгипетський та Гранд базар. Навколо є ціла купа дрібних магазинчиків, у яких можна придбати автентичний сувенір.

Звичайно ж, у Стамбулі є безліч можливостей познайомитися з національними турецькими стравами: Дюрумом, кукурудзою, смаженими каштанами, балик-екмеком, бубликом сіміт та береком.

Туристичні пам'ятки

Історичних чи просто цікавих місць у Стамбул удосталь, та серед них є кілька, які просто обов'язково слід відвідати:

  1. Велика мечеть Айя-Софія. Відома на весь світ пам'ятка візантійської епохи. Цей колись найбільший християнський храм у світі, у 2020 році став мечеттю.
  2. Площа Султанахмет. Є головною у місті. Має старовинні обеліски, колони та німецький фонтан, що вражають не лише надійністю, але й власним декором та архітектурною конструкцією.
  3. Галатський міст. Двоповерхова будова з ресторанами та спеціальною зоною для прогулянок.
  4. Блакитна мечеть султана Ахмета з шістьма мінаретами. Була побудована у 17 сторіччі та є класичним прикладом османського та візантійського стилю. Вражає не лише розмірами, але й оздобленням.
  5. Океанаріум. Був відкритий у 2011 році й наразі налічує приблизно 15 тисяч тварин. Має сувенірний магазин, їдальню та ресторан.

Напрочуд привабливими є й прогулянки водоймами Стамбула: тут безліч причалів, які дають змогу подорожувати, спостерігаючи захід сонця над Босфором прямо на катері чи поромі.

Тревел-блогер Ігор Юрійович Сподін переконаний, що мандрівка до зимової столиці Туреччини обов'язково подарує туристу масу позитивних емоцій, залишивши після себе купу незабутніх вражень. Адже по-справжньому гарний відпочинок залежить переважно від маршруту, а не від пори року.