Подорожуємо на літаку без страху — поради тревел-блогера Ігоря Сподіна

За статистикою, більш ніж 30% людей на планеті бояться літати, і майже кожен так чи інакше відчуває стрес або дискомфорт від авіаподорожі. Звичайно, 2–3 години на борту витримати можна, але що робити, якщо переліт займає півдня, ще й з пересадкою? Тревел-блогер Ігор Сподін поділився лайфхаком, як побороти страх літати і подорожувати на літаку з максимальним комфортом.

Чому не варто боятися літати

Науковці розрахували, що ймовірність стати жертвою авіакатастрофи становить приблизно від 1 до 8 мільйонів. Тобто, навіть якщо пасажир буде кожен день сідати на випадковий рейс, йому знадобиться 21 тисяча років, щоб загинути. Друге і третє місце в рейтингу безпеки займають водний і залізничний транспорт, а ось багатьма улюблений автомобіль – найнебезпечніший засіб пересування. Поміркуйте тільки: щорічно в ДТП гине 1,25 млн осіб або кожен 60-й що проживає сьогодні на Землі. Але в таксі або автобус ми чомусь сідати не боїмося.

Чому ж літати безпечніше всього? По-перше, повітряний трафік набагато менше завантажений на відміну від наземного і строго регулюється аеропортовими службами. Зіткнення одного лайнера з іншим практично виключено, а зіткнення з птахами, яке призводить до загибелі людей, трапляється один раз на один мільярд льотних годин. Туман, снігопад, град, гроза і навіть блискавка теж, як правило, не становлять загрози для сучасних повітряних суден. Розумні системи контролю без проблем садять літак в екстремальних умовах з поганою видимістю. А якщо погода дійсно буде нельотна, рейс просто скасують.

Ніяк не впливає на безпеку і тривалість перебування лайнера в повітрі, адже більшість авіакатастроф відбувається при зльоті і посадці. А ось на фізичний і психічний стан пасажирів цей фактор має безпосередній вплив. Трансатлантичні перельоти втомлюють навіть бувалих мандрівників, розповідає Сподін Ігор. Благо існує кілька способів зробити їх комфортнішими.

Як підготуватися до перельоту

Провести 10–12 годин в польоті ще пів біди. Часто, боячись запізнитися на рейс, ми приїжджаємо до аеропорту задовго до початку реєстрації. В результаті проходимо процедуру в перших рядах і довго очікуємо запрошення на посадку.

Приїжджати настільки рано необов'язково. Зазвичай реєстрація на міжнародні рейси починається за 2 години та закінчується за 40 хвилин до вильоту.

Пройдіть онлайн-реєстрацію на сайті авіакомпанії або в мобільному додатку, і тоді можна буде приїхати ближче до її закриття. Ви позбавите себе не тільки від необхідності стояти в черзі, але і від виснажливого багатогодинного перебування в аеропорту. Найважливіше в цьому випадку – дійсно не запізнитися, застерігає Сподін Ігор Юрійович. Тому підготуйтеся заздалегідь.

Вивчіть маршрут в аеропорт, рух громадського транспорту, якщо будете добиратися на ньому, і додайте невеликий запас часу на пробки.

Звіряйтеся з онлайн-табло вильоту на сайті аеропорту. Воно покаже всі актуальні дані по вашому рейсу, зокрема, інформацію про його затримку або скасування. Якщо ви вчасно дізнаєтеся, що виліт затримується, то зможете з користю витратити вільний час, що більш раціонально, ніж на очікування в аеропорту.

Не замотуйте багаж в плівку дома. Ви ризикуєте додати собі клопоту. При перевірці на сканері служба безпеки аеропорту може запідозрити у вашій валізі щось заборонене і попросити вас відкрити багаж.

Підготуйтеся до передпольотного огляду. Потурбуйтеся, щоб у вашій ручній поклажі не було заборонених предметів: рідин місткістю більше 100 мл, ножів, ножиць і т. д.

Далі все просто. Подивіться, які дії виконують пасажири, що йдуть перед вами, і робіть так само. Якщо у вас кардіостимулятор, попередьте про це перед проходженням через рамку сканера.

Як поводитися на борту

Не беріть багато ручної поклажі. Тільки найнеобхідніше, що може знадобитися вам на борту. Кожна зайва сумка забирає корисний простір. А вам він ох як знадобиться протягом польоту.

Виберіть відповідне місце в салоні. Ідеального місця на борту не існує, тому при виборі варто знати деякі нюанси. У вікна комфортніше і цікавіше: відкриваються чудові краєвиди, і завжди можна спертися на стінку. З іншого боку, від обшивки може тягнути холодом. А кожен раз, коли вам знадобиться відвідати туалет або розім'ятися, доведеться турбувати сусіда.

Чим ближче до турбін, тим вище шум. У передній частині салону зазвичай знаходяться пасажири з маленькими дітьми, тому добре подумайте, чи витримаєте ви таке сусідство. Місце біля аварійного виходу має більше простору для ніг, але спинка у нього часто вже не відкидається. У хвості може пощастити знайти два вільних місця поруч і зайняти горизонтальне положення, але на останніх рядах сильніше трясе від турбулентності, а ще поруч туалет, в який постійно хтось буде ходити.

Пийте більше рідини, але не кави і алкоголю. На висоті організм більш схильний до зневоднення, тому варто пити більше рідини, краще чистої води, і відмовитися від кави і алкоголю. Вони викликають порушення не тільки водного балансу, а й сну. Це посилить джетлаг, про який Ігор Сподін вже розповідав в попередній статті.

Важливо! Воду в літаку подають в маленьких стаканчиках і не так часто, як хотілося б. Візьміть з собою невелику пластикову пляшку або термос і попросіть стюардесу наповнити водою або чаєм. Це не заборонено.

Візьміть з собою перекус. Харчування на борту дороге і не завжди ситне і смачне, тому буде не зайвим, якщо ви прихопите із собою що-небудь поживне. Ідеальний варіант – арахіс, печиво або протеїновий батончик. Але важливо не переїдати та щоб їжа була несоленою, інакше заробите спрагу і набряки, попереджає Сподін Ігор.

Подбайте про комфорт. Візьміть з собою в ручній поклажі речі, які створять вам комфорт в тривалій подорожі. Подушки для шиї та під поперек забезпечать правильне положення тіла в кріслі. Вільний одяг і капці не будуть сковувати рухи. Навушники з гарною шумоізоляцією допоможуть абстрагуватися від того, що відбувається навколо, позбутися від закладання вух, а смартфон, планшет, електронна книга або ноутбук – заповнити час цікавим контентом. Не завадить також невелика ковдра – на висоті часто буває прохолодно, а місцевих пледів може на всіх не вистачити.

Відмовтеся від макіяжу і контактних лінз. Через перепади вологості та температур на висоті косметика швидко попливе та закупорить пори. Це може привести до подразнення шкіри та висипань на обличчі. Контактні лінзи краще замінити на окуляри. Зневоднення слизової неминуче викличе дискомфорт і відчуття піску в очах.

Розминайтеся. Вправи необхідно робити хоча б раз в півтори години, інакше тіло почне затікати і можна отримати набряки нижніх кінцівок. Встаньте, постійте, пройдіться по салону. Сидячи в кріслі, зробіть декілька обертань головою, розімніть шию, руки, спину – словом, підтримуйте тіло в тонусі, наскільки це можливо в ваших умовах.

Це ще не всі лайфхаки, але, навіть знаючи ці, ви будете літати не тільки безпечно, але і з задоволенням, запевняє Сподін Ігор Юрійович.