Всеволод Сисоєв

Біографія

  • Сисоєв Всеволод Петрович
  • Сисоєв Всеволод Петрович

Всеволод Петрович Сисоєв (24 листопада 1911 Харків — 7 квітня 2011, Хабаровськ) — популярний далекосхідний письменник і громадський діяч.

Член Ради почесних громадян м Хабаровська, почесний професор, заслужений працівник культури РФ, письменник-краєзнавець, Лауреат почесного знака Уряду Хабаровського краю "" За заслуги "імені М. М. Муравйова-Амурського".

Всеволод Петрович Сисоєв народився 24 листопада 1911 року в Харкові. Дитинство пройшло в Криму. Юний Всеволод зачитувався книгами про знаменитих мандрівник і натураліст, в Ялті закінчив школу. У 1932 році по комсомольській путівці приїхав в Москву, вступив до інституту імені М. Баумана, але "похмурі, позбавлені свіжого повітря аудиторії" припали йому до душі, і незабаром він перевівся у Всесоюзний зоотехнічний інститут пушно-сировинного господарства, де в 1937 році отримав диплом мисливствознавця-біолога. Восени 1938 року завершивши роботу в Зейської експедиції, Сисоєв перейшов в експедицію НКЗ СРСР по Далекому Сходу, яка займалася обстеженням зони будівництва БАМу.

Влітку 1939 року В. П. Сисоєв був призначений начальником управління мисливського господарства при Хабаровському крайвиконкоми. На цій посаді його застала Велика Вітчизняна війна. Всеволод Петрович отримав посаду начальника інтендантської служби в складі 97-го медико-санітарного батальйону Далекосхідного фронту. Нагороджений медаллю "За перемогу над Японією".

Мисливствознавець за професією, натураліст з широким кругозором за покликанням, Сисоєв став ініціатором робіт по акліматизації і розселенню промислових тварин. Завдяки йому, на величезних просторах Далекого Сходу, від Анюя до Колими, з'явилися соболь, бобер, норка, ондатра. У 1955 році Всеволод Петрович змушений був залишити управління мисливським господарством. Він став викладачем, а потім деканом географічного факультету Хабаровського педінституту, зайнявся більш глибоким вивченням природи і проблем, пов'язаних з проживанням звіра в далекосхідній тайзі. Написав і опублікував ряд наукових праць, популярних нарисів, статей. Разом зі студентами їм були обстежені басейни річок Амур і Мокрохон, Вулика і Олчон. Він пройшов по неходженим стежках північних районів краю. В результаті цих експедицій з'явилася книга "Природа і господарство Кур-Урмийского району".

Особлива сторінка в житті — Хабаровський краєзнавчий музей, директором якого Сисоєв був з 1960 по 1972 рік. Його музейна діяльність почалася в 1960 році за робочим столом В. К. Арсеньєва — кумира дитячих років. Багато зробив Всеволод Петрович для того, щоб в музеї з'явився куточок, присвячений цьому знаменитому мандрівникові і досліднику; були збережені особисті речі, що належали Арсеньєву і справжній звіт про експедицію 1927 року в Радянську Гавань.

У музеї зберігається і демонструється безліч експонатів, доставлених сюди Сисоєва, в тому числі рідкісний птах лускатий крохаль, добута ним особисто, і річкова раковина з великою перлиною. При Сисоєва музей знайшов друге життя, в 1967 році він був удостоєний звання "Кращий музей СРСР". В цьому ж році Всеволод Петрович був прийнятий в члени Спілки письменників СРСР.

Був знайомий з такими відомими династіями амурських Тигролови як Черепанови і Богачов. Він особисто брав участь в затриманні понад 70 тигрів. Все вилови проводилися строго за держзамовленням і здійснювалися за допомогою Рогатин і мотузок. Дану технологію він багаторазово описував у своїх книгах.

Будучи активним і життєдіяльним людиною, Всеволод Петрович до останніх днів вів активну громадську роботу. Він був частим гостем серед школярів і студентів.

Всеволод Сисоєв помер в Хабаровську 7 квітня 2011 року на 100-му році життя. Похований на Центральному кладовищі.