Лепкий Богдан — Мишка
Контрольні запитання
- Автор назвав твір казкою. А як ти визначиш жанр твору? Свою відповідь обґрунтуй.
Твір Б. Лепкого за жанровими ознаками нагадує і казку, і притчу. Притча – невелике алегоричне оповідання повчального характеру (це давній жанр, писався здебільшого на релігійну або побутову тему).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - В яких умовах жила мишка?
Мишка жила "В самім кутку хати, де нога від ліжка щильно примикає до стіни. Мешкання не розкішне, але безпечне". Мишка мала їжу, бо її господарі були заможні.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте головних і другорядних героїв казки.
Головні герої – Мишка, господар і його жінка. Другорядні – подруги Мишки, жінка, яка просила милостиню.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте риси трагічного і комічного у казці.
Трагічне — життя голодних людей, комічне — вчинок мишки, яка покарала скупих і нікчемних людей.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дослідіть, як автор ставиться до свого героя, описуючи його зовнішність.
Про зовнішність господаря автор говорить так: "Кахикаючи і постогнуючи, бо був товстий, як годований кабан, поліз під ліжко. Добув ящик, відчинив і… очі йому пішли в стовп, брови полізли вгору, волосся дубом стало". Такий портрет свідчить про негативне ставлення автора до героя, адже той зображується товстим, порівнюється з кабаном, а його образ під час сильного здивування видається комічним і викликає усмішку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З яким проханням звернулася бідна жінка до багатіїв? Як зреагувала господиня на прохання жебрачки?
Бідна жінка просила молока для своєї хворої дитини: "Хай би хоч перед смертю напилося. Совісті нема на ту муку дивитися". Це прохання не викликало у господині співчуття, вона збрехала, що її корови дають дуже мало молока, що вона сама не має що пити. Господиня порадила спитати у сусідів: "Може, продадуть; вони на гроші ласі й рідного батька продали б, а в нас нема що продавати, хоч і хотіли б".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З'ясуй, який мотив помсти Мишки людям. Який підтекст автор укладає у визначення маленька мишача голова?
Мишці було соромно за людей, адже господиня могла допомогти жінці з дитиною, але збрехала. Тому мишача голова, хоч і маленька, але розумна, вирішує знищити гроші, цей папір, який чути людською кривдою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть і прочитайте в тексті казки рядки, у яких зображено турботу мишки про добре виховання своїх дітей, на відміну від господарів.
"Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися брехати, як люди. І як цим людям язик на таку брехню повергається? Погані люди. Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніший від життя. Але я їм!", "…вони шнурочком вибігли крізь відчинені двері на поле. Краще там, ніж у такій хаті."
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кого боялася мишка? Як вона поводила себе, пересуваючись по хаті?
Мишка боялася людей, хвилювалася, щоб вони не почули її дітей. "Коли на хаті не видно було ані одного чобота, ні одної ноги, висовувала голову, зиркала направо й наліво і скоренько, як шнурочок, пересувалася попід стіну і двері".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви у творі дві події, одна з яких трагічна, а друга – комічна. Яка їхня роль у розкритті моралі твору?
Трагічна подія – голодна жінка з дитиною, яка помирає, просить молока, але отримує відмову. Коли ж ми читаємо про страждання скупого, байдужого до людського лиха господаря, який замість грошей знаходить лише клаптики з них, то нам зовсім не хочеться співчувати цій людині. Персонаж бідкається, плаче його дружина, але ми сміємося над такими стражданнями...
Читати відповідь повністю →