Вінграновський Микола — Сіроманець
Контрольні запитання
- Автор не описує почуттів Сашка, коли той визволяв вовка. Але він переживав їх, і вони були різні! Читай не поспішаючи цей епізод і намагайся визначити, які почуття вирували в його душі в цей час.
У цей час Сашко відчував страх (боявся, щоб мама з татом не побачили, що він пішов), розчарування (побачив замок і зрозумів, що не відкриє його) невизначеність (не знав, як забратися в кузню), співчуття, жаль і любов до вовка.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Випишіть опис природи (пейзаж) у повісті і визначте в ньому порівняння, епітети й персоніфікації.
У яру нічого не росло – боялося весняних вод: з полів саме цим яром летіла весняна вода (персоніфікація, весняна вода — епітет) і могла забрати не те що деревину або кущ, а навіть і п'ятеро вертольотів, коли б вони їй стали на дорозі. Тому яр порожнів і влітку і восени. Дріботіли по ньому вівці та кози, скубли під молочаєм присохлу траву та боялися Сіроманця.
У яру пахло овечим та козячим духом, хоч їх самих давно вже перегнали в інші ситіші місця (епітет)...
Читати відповідь повністю → - Добре чи погано вчинив Сашко, залізши до чужої кузні? Чому ти так думаєш? А як зробив би ти на його місці?
На мою думку, Сашко добре вчинив, що звільнив вовка. На його місці я вчинив би так само, адже вовк не становив для нікого загрози. Якби він хотів знищити Чепіжного, то зробив би це ще у лісі, та й у селі вовк не вбив жодної тварини.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З чого видно, що тварини відчувають добрих і лихих людей, ставляться до них по-різному?
Те, що тварини справді відчувають добрих і лихих людей, яскраво виявляється у поведінці Сіроманця. Вовк не любить Василя Чепіжного, бо це підла і брехлива людина, а з Сашком та Андрійком у Сіроманця гарні відносини, адже ці діти добрі і стають на його захист.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З яких слів Василя Чепіжного під час першої зустрічі із Сіроманцем стає зрозуміло, що він недобра людина?
Про те, що Василь Чепіжний недобра людина свідчать його слова, звернені до Сіроманця: "Я перебив твою зграю і вовченят перебив, я!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Завершіть прислів'я: "Скільки вовка не годуй…" Хто частину цього прислів'я промовляє в повісті? Чи можна так сказати про Сіроманця?
"Скільки вовка не годуй, він все одно в ліс дивиться". Частину цього прислів'я у повісті промовляє Василь Чепіжний. На мою думку, так не можна сказати про Сіроманця, адже вовк покинув військових, бо хотів повернутися в рідний ліс, хотів побачити Сашка, про якого не забував.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть опис Сіроманця й прочитайте його. Як ви вважаєте, цей опис характеризує вовка як позитивного героя чи негативного? Чому?
"Звали його Сіроманцем, і він був найстарішим вовком у світі. Все своє сіроманче життя він водив зграю. Молоді вовки з лісів і яруг мріяли пройти у нього бойову вовчу стратегію і тактику. Він снився молодим вовчицям. Не один кінь з предсмертним кривавим хрипом падав на траву чи на сніг од зубів Сіроманця. Його проклинали конюхи і пастухи. Коли ж нічого було їсти і вовк пересиджував день або й три на болоті чи в чагарях, то й зграя сиділа позаду нього, кусаючи себе за хвости. — Не здохнете!..
Читати відповідь повністю → - На чиєму боці ти у протистоянні Чепіжного та Сашка із Сіроманцем? Поясни чому ти робиш такий вибір.
Я на боці Сашка і Сіроманця, адже вовк не чинив ніякої кривди для села, його мешканців і тварин. Крім того, Сіроманець був уже старим і сліпим, тому Чепіжному не варто було переслідувати його, а дозволити спокійно дожити до смерті.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Наведи один доказ Сашка, яким він пояснює батькам, чому захищає Сіроманця. Прочитай цей уривок у тексті.
Сашко захищає Сіроманця, говорячи батькам: "Так він живий, мамо, і йому треба жити. А потім, на те він і вовк: не буде ж він їсти манну кашу, як я. І ніхто не пече йому і не варить.".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Опиши місцевість, де знайшов собі притулок Сіроманець. Чому він вирішив жити подалі від лісів?
Вовк вирішив жити подалі від лісів, щоб уникнути мисливців. Сіроманець вибрав собі за притулок полігон: "Далеко в піщаних неродючих степах він надибав на полігон і наче знав – відчував, що тут йому буде спокій".
Переглянути відповідь на окремій сторінці →