Матіяш Богдана — Єва і білосніжна квітка лілії
Контрольні запитання
- Доведи, що для Єви настало "найгарніше Різдво в її житті".
Це Різдво було найгарнішим в її житті, бо здійснилося заповітне бажання. Єва стала найщасливішою дитиною на світі, бо змогла сказати своїм батькам, що любить їх.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведи, що твір Б.Матіяш має жанрові ознаки різдвяної казки.
"Єва і білосніжна квітка лілії" за жанром – традиційна різдвяна казка. Адже в цьому творі діють фантастичні істоти, чудесні події трапляються напередодні Різдва. Так само, як і в різдвяних оповіданнях, у таких казках головні герої/героїні долають труднощі і здійснюють свої мрії. Але це відбувається як своєрідне різдвяне диво – завдяки чарівним захисникам, казковим предметам і добрим учинкам. Твір починається з опису біди і труднощів людського буття (Єва народилася, батьки щасливі, але дівчинка мовчить), однак трапляється диво (на Різдво Єва дарує Богородиці лілію і отримує вміння говорити).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведи, що християнські цінності шануються як у простій селянській сім'ї Василька з оповідання М. Коцюбинського "Ялинка", так і королівською родиною Єви.
І в сім'ї Василька, і в сім'ї Єви шанували християнські цінності: усі готувалися до Святвечора та Різдва. Хоч батьки Василька, Яким та Олена, були бідні, але і в їхній хаті кипіла робота. Олена готувала Святу вечерю, крутила голубці, Василько м'яв мак до куті. У палаці Короля і Королеви усе прибирали, готували наїдки. Обидві сім'ї були справжніми християнами, які вірили в Бога і надіялися на нього.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кому завдячує Королівна своїм чудесним зціленням?
Королівна почала говорити завдяки Богу, молитвам своїх батьків, чуду, яке здійснила для неї Богородиця на Різдво. Єва зцілилася, бо була доброю, не втрачала віру і любила усіх.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Створи словесний портрет головної героїні. Чи подано в тексті її детальний портрет? Чому?
Дівчинка Єва добра, милосердна, щира, лагідна, співчутлива, любляча, ніжна. У тексті не подано її портрета, не змальовано її зовнішності. На мою думку, авторка не зробила цього, щоб наголосити і відкрити, насамперед, внутрішню красу Королівни, показати її добре серце, її найбільше бажання. Читач сам може уявити дівчинку, адже її внутрішня краса породжує і зовнішню красу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У якому творі, вивченому в 5 класі, події розгортаються також навколо образу лілії? Назви авторку цього твору. Якого кольору в названому тобою творі квітка?
Події розгортаються навколо образу лілії у казці Лесі Українки "Лелія". У цьому творі лілія теж білого кольору.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Королівна, на твою думку, розуміла мову рослин і тварин? А чому інші люди не розуміли?
Королівна розуміла мову рослин і тварин, бо не могла говорити людською мовою. Про це їй якось сказав старий сич. Він пояснив дівчинці, що вона розуміє мову всього живого саме тому, що не може говорити до людей.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому, на твою думку, щасливі події трапилися саме на різдвяні свята?
Все трапилося саме на Різдво, бо це особливий час, коли людину супроводжують святковий настрій, натхнення, радість та надії на краще. Глибока віра, молитви, надія допомогли Єві заговорити. Дівчинка подарувала Богородиці найкраще, що було у королівстві, а за це Марія здійснила найзаповітніше бажання Єви.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що тобі найбільше подобається в характері Єви?
Найбільше у характері Єви мені подобається те, що вона добра, щира, лагідна, гарно ставиться до природи, оберігає її, любить своїх батьків і вірить у свою мрію.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як ви вважаєте, чому Єва подарувала Богородиці саме білу лілію? Чи випадково це?
У християнській культурі біла лілія є символом чистоти. Вона традиційно трапляється на картинах та іконах поряд з Богородицею або ж у зображеннях свята Благовіщення. Адже, за біблійним переказом, у цей день Архангел Гавриїл подарував Діві Марії білу лілію й сповістив, що вона народить Спасителя світу. Білі лілії традиційно вирощують у монастирських садах різних християнських країн світу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →