Радушинська Оксана — Метелики у крижаних панцирах
Контрольні запитання
- Виразно прочитай діалог тітки Наталі та Ярини. Як він розкриває їхні життєві позиції?
У цьому діалозі Ярина починає по новому ставитися до себе, а тітка переконує, що крісло колісне – це не вирок. На початку діалогу Ярина чує від тітки слова про те, що їм з Артемом не варто спілкуватися, бо вони з Яриною занадто різні, бо хлопець буде занадто зайнятий, тож не матиме часу на дружбу. Все це говорить тітка тому, що до неї приходила матір Артема з бажанням заборонити спілкування їхніх дітей...
Читати відповідь повністю → - Опиши зовнішність і поведінку пані Ядвіги. Чому для місцевих бабусь вона була як марсіанка?
Пані Ядвіга була невисокою, стрункою і худорлявою жінкою. Її вік виказували рясні зморшки навколо очей, але молодіжна стрижка нівелювала прикмети віку. Пані Ядвіга зацікавлено спостерігала за всім, що відбувалося на сцені, завзято аплодуючи та вигукуючи "Браво!", чим відверто дивувала місцевих глядачів: вони не поспішали аплодувати тим виконавцям, яких бачили щодня за інших обставин. Поведінка і вигляд пані Ядвіги і спричинили увагу до неї.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни слова пані Ядвіги: "Кожному з нас у чомусь щастить, у чомусь – ні. Якщо весь час сподіватися тільки на випадок... Це нерозумно. Треба й самій докладати зусиль".
Тренерка мала на увазі те, що людина не повинна сподіватися на щасливий випадок, а має працювати над тим, щоб досягти мети. З цими словами вона звернулася до Ярини і розповіла, що має багато друзів з особливими потребами, і це не заважає їм рухатися, ходити в гори, навіть танцювати на візках. У Ярини були мрії, і вона після розмови з пані Ядвігою вирішила спробувати здійснити їх.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть, як ви розумієте назву твору?
Назва твору глибоко символічна. Метелик – надзвичайно гарна, водночас крихітна й тендітна комаха. Через цю тендітність метелики дуже вразливі, проте природа не дала їм жодного захисту. Головна героїня твору "Метелики в крижаних панцирах" перебуває в панцирі страху перед людським нерозумінням, перешіптуванням за спиною, боязню осуду та неприйняття. Метелик – символ душі, безсмертя, відродження та здатності до перетворень...
Читати відповідь повністю → - Прокоментуй слова санітарки: "Живі повинні жити". Чому Ярина повірила цій жінці?
Попри інвалідність, Ярина залишилася живою, тому повинна була боротися далі. Вона витерпіла страшний біль, подорослішала в лікарні, зрозуміла, що могла й не вижити в аварії. Санітарка хотіла підбадьорити її, сказати, щоб не впадала у відчай. Ця жінка бачила багато людських трагедій, працюючи в лікарні, тому дівчина повірила їй і вирішила не просто існувати, а жити.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прокоментуй слова тітки Наталі: "...візок – неживий. А ти жива, ти мислиш, ти зичлива до людей, ти цікавишся всім на світі! Візок – то засіб для пересування, два колеса і каркас. А в тебе є душа, і вона прекрасна..."
Тітка Наталя переконує Ярину у тому, що можна багато досягти навіть тоді, коли маєш якісь особливості, адже головне – мати прекрасну душу, бути добрим, не переставати вірити. Крісло колісне ніколи не буде перешкодою, якщо ти хочеш вдосконалюватися, набувати нові вміння, втілювати свої мрії.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прокоментуйте сцену з двома жінками в парку. Хто із цих другорядних персонажів приміряє на себе роль судді?
Чи має на це право?
Побачивши, як тітка Наталя везе Ярину у кріслі колісному, дві незнайомі жінки почали це обговорювати. Ярина чула, як одна з жінок сказала, що це так Бог карає за гріхи. Ця жінка приміряє на себе роль судді, хоч немає права. Вона поводиться нетактовно і не розуміє, що такими словами можна поранити. Тому після цього Ярина не могла стримати сліз. Згадуючи той випадок у парку, вона ніяк не могла позбутися думки, що своїм каліцтвом спокутує чиїсь гріхи, що той трагічний випадок – помста, яка прийшла в родину з нічною аварією, що її за щось покарано.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть про родину Градових. Чи можна назвати її типовою? Обґрунтуйте свою думку.
Родина Градових не була типовою. Павло та Наталя втратили в аварії молодшого сина, але виховували свою племінницю Ярину, яка після цієї ж аварії не могла більше ходити. у Градових був рідний старший син Олег, який ненавидів Ярину і використовував батьків для того, щоб оплачували його борги.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть, яку тактику розробила Карина, аби завоювати Артема й насолити Ярині. Перекажіть фрагмент усамітнення Карини з Артемом.
Карина вирішила запросити Ярину на свій день народження і на її очах завоювати Артема. Все це свято Карина затіяла для того, щоб Артем став її хлопцем. Ярина бачила, як Артем з Кариною танцювали, пригорнувшись одне до одного. Дівчині здавалося, що Карина та інші хотіли позбиткуватися з неї. Згодом Ярина за одним зі стелажів випадково почула розмову Карини і Артема. Карина сказала, що згодна бути його дівчиною, бо він не наважується про це сказати. Артем відповів, що вона йому не подобається...
Читати відповідь повністю → - Схарактеризуй поведінку Карини. Як ти ставишся до її слів і вчинків?
Карина поводиться негідно, вона підслуховує чужі розмови, відкрито говорить образи на адресу Ярини, без поваги спілкується зі старшою жінкою, кидає морозиво на футболку Ярини. Найгірше те, що Карина насміхається з людини з інвалідністю, зовсім не розуміючи, що це говорить про відсутність у неї бодай якогось виховання. Карина була вкрай зверхня, груба і жорстока.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →