Гаврош Олександр — Різдвяна історія ослика Хвостика
Контрольні запитання
- Доведи словами з тексту, що ослик Хвостик ні на секунду не забуває свою Берту і добре пам'ятає той момент, із якого почалися його поневіряння.
Пригадай, як називають такий елемент у творі.
Ослик впродовж усього твору часто згадує овечку Берту. "Хвостик згадував трьох овечок, з якими мешкав у стаєнці отця Теодора. Дві були чорняві, i тільки Берта, ах, красуня Берта! була білявкою. Де ти тепер, мій друже сердечний, моя незагоєна рано? Ослик зітхнув. Він добре пам'ятав, відколи почалися його нещастя". Спогади ослика можна назвати ретроспекцією (погляд у минуле, аналіз минулих подій, вражень), а елемент, з якого почалися поневіряння Хвостика, називається зав'язкою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Зверни увагу, що прізвище Романа – Нечиталюк. Що хотів підкреслити автор за допомогою цієї художньої деталі?
Автор хотів підкреслити, що прізвище сторожа зовсім невідповідне, адже він перечитав всю домашню бібліотеку і спростував прізвище своїх малоосвічених предків
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Зверни увагу, як автор описує злодіїв. Які думки й почуття викликає в тебе їхній вчинок?
Автор описує злодіїв так, що ті одразу викликають у читача негативне враження. Наприклад, Карло виглядає недоумкуватим, постійно мовчить, у нього немає власної думки. На вигляд злочинці – "побиті життям чоловіки непевного віку". Гога мав у роті залізний зуб, а його обличчя було подовбане віспою. Вчинок цих чоловіків я засуджую, адже будь-яка крадіжка є злочином, за який вони повинні нести покарання.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли відбуваються події? Що тобі відомо про цю пору?
Події відбуваються у Різдвяний час, коли дивовижно переплітаються долі різних людей, аби допомогти комусь здійснити мрії, зробити світ кращим, а людей – щасливішими. Це час очищення, усвідомлення і зміни себе. І саме завдяки дивам Святвечора змінилася доля багатьох героїв повісті-казки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поділися першими враженнями про отця Теодора.
Отець Теодор – життєрадісний молодий священник з карпатського села, який носив сучасний одяг і мав приємне обличчя з лагідними карими очима та довірливою усмішкою. Люди його любили, отець займався релігійним та культурним життям села, влітку організовував християнський літній табір для дітей, побудував хресну дорогу у горах. Він жив з родиною на околиці села в духовному центрі. Наближалися Різдвяні свята, і отець Теодор планував здивувати односельців вертепом, який готував із сільською молоддю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, чому "Різдвяна історія ослика Хвостика" за жанром є пригодницькою різдвяною повістю-казкою.
Твір Олександра Гавроша має саме такий жанр, бо це великий епічний твір, у якому розповідається фантастична історія, події відбуваються під час різдвяних свят. Персонажі повісті цікаві тим, що автор наділяє кожного з них якимись особливими рисами, проте нікого не ідеалізує. В образах людей і навіть тварин ми бачимо живі характери з позитивними й негативними якостями і звичками.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про що ослик хотів порадитися з мудрою Алісою?
Ослик хотів порадитися, як йому потрапити в місто, щоб ще раз побувати на сцені. Від Аліси він дізнався, що місто недалеко: година-дві швидкого бігу. Туди можна дістатися трасою або навіть путівцем через поля. Кобила дала розумні поради, підбадьорила ослика, змісила повірити у власні сили.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про які риси характеру сторожа свідчить його поведінка?
Поведінка Романа Нечиталюка свідчить про те, що він добра і милосердна людина. Він не залишив ослика Хвостика замерзати на холоді, а впустив у свою будку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай фінальний епізод твору. Чи можна говорити, що різдвяна історія завершилася щасливо?
У фінальному епізоді Хвостик i Берта "кинулися назустріч одне одному, i за мить їхні вологі писочки торкнулися. Вони плакали i сміялися заразом, без угаву розповідали, що пережили за цих пів року". Різдвяна історія Хвостика закінчилася щасливо, він "був такий щасливий, що його мало не розірвалося від утіхи. Адже всі його мрії здійснилися!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто є головним героєм твору? Чому ти так уважаєш?
Головним героєм є ослик Хвостик, бо він перебуває в центрі уваги письменника, з ним пов'язані основні події твору. Хвостика зображено широко, усебічно розкривається його характер, це позитивний герой, з яким трапляється дуже багато пригод і який не здається, прямуючи до своєї мети.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →