Олесь Олександр — Чари ночі
Контрольні запитання
- Визначте віршовий розмір поезії.
Віршовий розмір поезії "Чари ночі" – чотиристопний ямб з пірихієм, що утворює особливу ритміку, римування перехресне.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Висловіть враження, що викликав у вас вірш "Чари ночі".
Поезія захоплює глибиною почуттів, емоційністю, зворушливістю, пісенною мелодійністю. Вона сприймається як гімн юності, коханню, як уславлення органічної єдності людини й природи. Розквіт світлого почуття людини і чарівна краса весняної ночі взаємодоповнюються, передають гармонійність буття.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - До кого звертається ліричний герой? У чому полягає суть цього звернення?
Ліричний герой звертається до читача, передусім до молодої людини, і містить воно хай, на перший погляд, і не надто складну, але й незаперечну життєву філософію: цінуй молодість – весну свого життя, не марнуй її можливостей і потенційно щасливих днів, "лови летючу мить життя", до дна випий чашу щастя молодості й кохання, тим паче, що щастя надто швидкоплинне.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що поезія "Чари ночі" – романс. Чому поезія, покладена на музику, стала відомим романсом?
Покладений на музику М. Лисенком, вірш "Чари ночі" став відомим романсом. Романс – невеликий за обсягом музичний твір про кохання, призначений для сольного співу з інструментальним акомпанементом. Для романсової поезії характерне кільцеве обрамлення, яке є і в "Чарах ночі":
Сміються, плачуть солов'ї
І б'ють піснями в груди:
"Цілуй, цілуй, цілуй її, —
Знов молодість не буде!..
Читати відповідь повністю → - З якою метою автор використовує обрамлення?
Для вирішення ідейно-художнього задуму поет вибрав кільцеву композицію твору, яка є важливим складником авторської концентрації почуттів, відтворення динаміки розгортання ліричного сюжету. Перша строфа повторюється в кінці вірша, обрамлюючи його, увиразнюючи смислову багатозначність художнього світу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кому присвячено вірш "Чари ночі"?
Багато своїх творів Олександр Олесь присвячував дружині Вірі, яка до останніх днів життя підтримувала його. Один із них – вірш "Чари ночі", що став відомим романсом під назвою "Сміються, плачуть солов'ї...".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Охарактеризуйте ліричного героя вірша "Чари ночі".
Ліричний герой Олеся – це людина, що сповідує філософію гедонізму, тобто насолоди від життя, яка уявляється вищим благом. При цьому добро усвідомлюється як те, що дає задоволення, насолоду, а зло – те, що спричиняє страждання. Для ліричного героя цілувати дівчину – означає поєднати в гармонійне ціле фізичне й духовне начала, вимріяний ідеальний та реальний світ. Ліричний герой закликає любити життя, втішатись його красою, цінувати кожну щасливу мить. Тільки в єднанні з природою кохані виявляють свою гармонію, духовну багатогранність.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть значення заголовка вірша для розуміння сенсу поезії.
Назва вірша "Чари ночі" вказує на основний мотив твору – насолода щастям неповторної миті життя, та ідею – гармонійність буття людини і природи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що допомагає збагнути ліричному герою істину про те, що жити треба зараз, що життя людське минуще?
Цю істину ліричному герою допомагає збагнути сама природа. Розквіт світлого почуття людини й чарівна краса весняної ночі доповнюють одне одного, передають гармонійність буття. У творі змодельовано образ весни як найчарівнішої пори року, коли природа пробуджується від зимового сну. Люди, зачаровані красою оновленої природи, прагнуть співати, любити й жити. Використавши прийом обрамлення, поет підкреслює, що навіть природа хоче допомогти закоханим...
Читати відповідь повністю → - Яким є панівний настрій твору?
Настрій вірша піднесений, тон урочистий, а емоції переливаються через край.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →