- Уважно проаналізуйте пісню, яка підняла народ на боротьбу. Чому поет у найтяжчий час був разом із народом і не піддався на жодні спроби підкупу Бертольда?
Залунали пісні гуки:
"В мужика землянка вогка,
В пана хата на помості;
Що ж, недарма люди кажуть,
Що в панів біліші кості!..
Читати відповідь повністю → - Чи є в поемі Лесі Українки передмова й післямова (пролог і епілог)? Пригадайте, якими словами розпочинаються фольклорні казки. Чи можна вважати, що передмовою в поемі "Давня казка" стає зачин, характерний і для народних казок? Чому ви так вважаєте?
Поема може мати передмову (вступ (пролог) або своєрідний зачин), а також післямову (епілог). У поемі Лесі Українки зачин наближає літературний твір до фольклорного жанру казки, для якої характерні подібні заохочення слухачів (читачів) до цікавої розповіді. Епілогом у поемі виявляється заключна частина твору, у якій наголошується на тому, що протистояння між оборонцями народу (поетами) та його визискувачами (можновладцями) – вічне.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи справедливий аргумент, на вашу думку, навів поет лицареві, коли під час першої зустрічі пояснював, чому не хоче поступитися дорогою?
Поет пояснив лицарю, що не може поступитися зі стежки, бо "як рими повтікають, Ти мені їх не завернеш…". На мою думку, це справедливий аргумент, адже для поета це важливо, він творить поезію, роздумує, виконує своє призначення. Для лицаря цей аргумент не має значення.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи щирою була ця спроба віддяки? Чому поет відмовився від усього, що йому пропонував пан?
Пропозиція Бертольдо була нещирою, мала на меті позбавити народ свого співця. Поет відмовився, бо розумів, що стане невільником, що на його руки накладуть золоті кайдани.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому добрий граф Бертольд став жорстокою та жадібною людиною?
Бертольд змінився після війни, бо відчув владу грошей, йому сподобалося веселе і багате життя. Король дав йому звання графа, але багатство зробили його жорстоким, він грабував простих людей за допомогою мита, панщини, податків.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Леся Українка назвала свій твір казкою? Чи є в ньому щось фантастичне, справді казкове?
Хоча в назві твору є слово "казка", насправді за жанром це типова поема, а в її змісті немає чогось справді казкового і фантастичного. У творі спостерігаються лише окремі риси казкового твору. Приміром, поетеса використала доречну в казці сталу словесну формулу "десь, колись, в якійсь країні…", що готує читачів і читачок до сприйняття розповіді. Твір також має невеликий вступ із заохочувальним запитанням до уявних слухачів: "Може б, хто послухав казки?"...
Читати відповідь повністю → - Чому Леся Українка позбавляє народного співця особливої вроди, а змальовує його звичайною людиною?
Поетеса не наділяє поета вродою, а зображає звичайною людиною, бо талант це внутрішній скарб людини, який не залежить від її віку, зовнішності, статусу, він є духовною якістю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому у творі наголошено, що "давня казка" триває й досі? Що саме мала на увазі Леся Українка?
Знищення жорстокої тиранії не припиняє протистояння. Із покоління в покоління продовжується боротьба "діла соромного" та правдивого слова, тож поетеса дає зрозуміти, що розв'язка в цьому драматичному змаганні лишається відкритою. Поєднуючи в єдине ціле поезію і правду, Леся Українка підкреслює непереможну силу творчості, наголошує на виключному значенні духовних цінностей.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що таке, на вашу думку, свобода творчості? Свої судження належно аргументуйте.
На мою думку, свобода творчості полягає в тому, що митцеві ніхто не диктує правила, як творити і що саме творити, а всі його права захищені законом. Наприклад, в СРСР відбувався тотальний контроль культури, твори повинні були базуватись на канонах соціалістичного реалізму. Митці не мали свободи, якщо творили не так, як хотіла держава. Обмеження виражалися в різних заборонах і приписах, обмеження підтримувалися навіть за допомогою насильства...
Читати відповідь повністю → - Як ви вважаєте, щастя й мистецький талант – це одне й те саме чи зовсім ні?
На мою думку, це різні поняття. Людина може мати мистецький талант і бути нещасливою, може все бути навпаки. Для кожної людини щастя буває різне, але не можна заперечити, що для митця щастям є його талант.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →