- У чому полягає антимілітаристське спрямування повісті?
У повісті детально виписані батальні сцени, змальовано, як молоді, дужі люди гинуть, страждають і мучаться, як руйнуються сім'ї, нехтуються почуття. Автор показує безглуздя війни, її антигуманну сутність, пов'язану з людськими вадами, аморальністю. Він наполягає на тому, що війна з боку загарбників несправедлива, бо люди змушені захищати рідну оселю, своїх близьких і віддавати за це життя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто керував обороною Буші?
Обороною Буші керував сотник Завістний.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто раніше володів замком "Орлине гніздо" в Буші?
Замком володів рід польських шляхтичів Чарнецьких.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто такий Антось Корецький? Ким він був для Орисі?
Антон був названим братом Орисі, якого її батько ще малим знайшов напівживого, врятував, виростив і виховав з нього доброго козака. Орися покохала Антона, і ці почуття були взаємними. Та якось батько повернувся з походу і наказав дочці забути цього зрадника. Орися, тяжко страждаючи, викинула Антона з думок, але не переставала кохати.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чим образ Орисі збагатив галерею жіночих образів у письменстві?
Образ Орисі – це узагальнений образ української дівчини. Вона працьовита, вихована, привітна, лагідна ще й співає добре. Вона, ніби сама душа нашої країни, сповнена своєю гордою красою. Образ Орисі витриманий в дусі героїко-романтичних традицій, як і вся п'єса. Саме такий образ був актуальним в кінці ХІХ – на початку ХХ ст...
Читати відповідь повністю → - Чому М. Старицький, пишучи повість, узяв за основу той варіант легенди, де героїнею виступає дочка, а не дружина?
На мою думку, автор зобразив Орисю дочкою сотника, щоб мати можливість увести образ Антона Корецького, тобто розвинути ще одну сюжетну лінію і показати кохання дівчини-українки і поляка-шляхтича.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як ви розумієте слова Корецького: "...закон, і права повалені в крив'яні калюжі і безкрая братогубна"? Свою думку обґрунтуйте.
Антон Корецький має на увазі, що український і польський народ є братами, тому ця війна непотрібна. Він виховувався у сотника Завістного і зрозумів, що козаки не є такими поганими, як думають поляки. Хлопець прагнув мирного вирішення конфлікту, хоч це й було неможливим.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як козаки зустріли поляків?
Початок облоги Буші позначився успіхами козаків. Їм допомагало те, що містечко було добре укріплене, через ожеледицю загинуло багато німців, які падали з валів. Козаки відкрили вогонь з гармат, Потоцький аж синів з люті й наказав будь-що до вечора здобути фортецю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як чинили козаки, потрапивши в безвихідь, в оточення ворогів?
Коли були важкопоранені, їх кидали зі скелі, або вбивали, щоб не потрапили у руки ворогів. Пораненого сотника Завістного, на якого татари уже закинули аркан, вбила сама Орися, бо він просив не давати його живцем на муки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які герої повісті реальні, а які вигадані?
У творі змальовані реальні історичні події та їх учасники: з одного боку – поляки, німці й татари, з іншого – українці; історичне підґрунтя має також образ сотника Завістного, його доньки, поляків Чарнецького, Яскульського, Потоцького. Решта героїв – плід творчої уяви письменника.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →