Андієвська Емма — Казка про яян
Контрольні запитання
- Зроби висновок про те, яким було населення країни.
Населення країни яянів було незгуртованим, байдужим до долі одне одного, ніхто ні про кого не піклувався, не допомагав. Яяни були егоїстами, кожен дбав лише про себе, вони не спілкувалися і весь час присвячували будівництву.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Зроби припущення, чому персонажі твору не мають імен.
На мою думку, персонажі твору не мають імен, бо узагальнюють людські характери, стають символами. Наприклад, яяни – це егоїстичні люди, які не цінують нікого, крім себе, замкнені у своєму світі. Крім того, відсутність власних імен характерне для жанру притчі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Охарактеризуйте риси вдачі пастушка. Як би ви вчинили на його місці?
Пастушок постає у творі добрим, щирим, безкорисливим, відкритим, благородним, завзятим, рішучим, вміє бути вдячним. На його місці я теж шукав би виходу з міста, адже життя у ньому виглядає зовсім непривабливим. Також я спробував би достукатися до сердець яянів, пояснив би їм, що крім їхнього власного "я" є інші люди, з якими можна спілкуватися, корисно проводити час, допомагати і будувати житло разом.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поділіть "Казку про яян" на частини, доберіть до кожної з них заголовок.
1. Пастушок потрапляє до міста яянів.
2. Знайомство зі старим дідусем.
3. Пастушок дізнається більше про життя яянів і про сім брам.
4. Брама чує потрібні слова і відчиняється.
5. Нагорода для пастушка.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Порівняй опис місцевості на початку притчі і в кінці. Що, на думку письменниці, робить світ прекрасним?
На початку притчі зображено скелі, через які переплигував пастушок, глибочезне провалля, а згодом – величезне місто, яке складалося з довгих вузьких веж. В кінці твору "пастушок побачив себе серед знайомих скель". Хлопець звернувся до дідусі: "Тепер ти бачиш, який гарний цей світ!", але замість старенького намацав мішок з самоцвітами. Для пастушка прекрасним є його світ, скелі, кози, яких він пасе. Йому не потрібне велике місто, у якому кожен думає лише про себе, живе своїм "я". Тому світ робить прекрасним допомога оточуючим, турбота про них, життя не лише для себе, але й для інших.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, чому завалювалися вежі, які будували яяни. Відповідь підтверджуй цитатою з твору.
Вежі завалювалися тому, що кожен будував сам, ніхто нікому не допомагав і не ділився досвідом. Дідусь говорив пастушкові: "Ніхто не може догодити яянинові, бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще.".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, чому мешканців країни називають яянами (з двома літерами я).
Мешканців міста називали так, тому що для кожної людина найближчою була вона сама. У цьому місті не було взаємодії у вигляді "я-ти-ми", а кожен зациклювався лише на собі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, що символізує в притчі заповнений самоцвітами мішок.
Мішок з самоцвітами символізує нагороду за добре ставлення пастушка до дідуся і правильне звернення до брами.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажи, за яких обставин пастушок потрапив у країну до яянів.
"Колись пастушок, переплигуючи зі скелі на скелю за козою, що відбилася від решти, посковзнувся й упав у глибочезне провалля. Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються.".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажи, що допомагало кволому дідусеві почути пастушка. Прочитай, як про цю свою здатність оповідає старенький.
Дідусь був чужинцем, який потрапив у країну яянів дуже давно. Саме тому він почув пастушка. Дідусь говорив: "…я чужинець і справжнім яянином так ніколи й не став, хоч і прожив тут майже весь свій вік. Я ледве пам'ятаю, що на початку свого життя під час сварки на кораблі, де я виконував обов'язки юнги, я випав за борт і опинився у цьому місті".
Переглянути відповідь на окремій сторінці →