- Розкажи, як дідусь із пастушком змогли вибратися з країни яянів.
Пастушок взяв дідуся на плечі, бо хотів показати йому прекрасний світ, з якого прийшов. Обоє дійшли до брами, перед якою пастушок вклонився і сказав: "Вельмишановна брамо, чи була б ти така ласкава й випустила нас на волю, бо тільки ти можеш нас випустити.". Брама відчинилася, бо ніхто раніше так не промовляв до неї.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому мешканці казкового міста були "майже вічні"? Відповідь підтверджуй цитатою з твору.
Дідусь так пояснив пастушкові, чому мешканці міста майже вічні: "Усі тут харчуються власним "я". Коли воно вичерпується, яянин умирає, проте "я" кожного із яян таке невичерпне, що всі тутешні мешканці майже вічні.".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому пастушок не захотів стати яянином?
Пастушок не хотів стати яянином, бо побачив, яка доля випала дідусеві, життя якого було нецікавим, позбавленим спілкування, нудним, з єдиною метою збудувати вежу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому, на вашу думку, письменниця перетворила кволого дідуся саме на самоцвіти?
Перетворення дідуся на самоцвіти є нагородою для пастушка за його прагнення допомогти дідусеві побачити кращий світ. Самоцвіти, тобто дорогоцінне каміння, говорять про те, що дідусь зберіг у своїй душі щось хороше з попереднього життя між людьми, адже він єдиний заговорив до пастушка, вказав, як можна вибратися з міста яянів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що наближає "Казку про яян" до жанру притчі? До яких жанрів близька притча?
У цій казці є яскраво виражена мораль, повчання, саме ця ознака наближає її до літературного жанру притчі. Притча – це повчальне алегоричне оповідання з чітко висловленою мораллю. За змістом притча близька до байки, а іноді й до казки, але, на відміну від байки, у притчі немає алегоричних персонажів із рослинного й тваринного світу. Різниця ж між притчею і казкою полягає в тому, що в притчі яскраво виражена мораль, що, до речі, властиво й байці...
Читати відповідь повністю → - Що незвичайного ви помітили в "Казці про яян"?
"Казка про яян" дещо не подібна до знайомих мені казок. Незвичайними є егоїстичні мешканці міста, для яких авторка вибрала оригінальну назву "яяни". У цій казці наявна яскраво виражена мораль, яка наближає твір до жанру притчі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Який повчальний висновок ви зробили, прочитавши "Казку про яян"?
Прочитавши казку-притчу Е. Андієвської, я зрозумів, що людина у цьому світі не повинна думати лише про себе. Лише коли вона почне думати про інших, намагатиметься допомогти їм, тоді відчує справжнє щастя. У творі ми бачимо, як кожен яянин намагається побудувати свою вежу, але ні в кого нічого не виходить. Це відбувається тому, що кожен яянин живе сам по собі. Якби вони гуртом спробували побудувати житло, кожен зробив свій внесок, доклав знань, то у них вийшов би чудовий будинок. Твір вчить, що людині потрібне спілкування, взаємодія з іншими, спільна мета і бажання робити щось не лише для себе.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →