Андієвська Емма — Говорюща риба
Контрольні запитання
- Вислови припущення, чому головним персонажем притчі автор обрала рибу.
Можливо, Емма Андрієвська обрала головним персонажем твору рибу, бо риби не говорять. Існує навіть фразеологізм "Мовчати як риба". Але у казці-притчі все навпаки, бо тут поєднується непоєднуване – риба вміє говорити і шукає собі друга між людьми.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Наведи приклади з твору, якими кожен з учасників розмови міг би підтвердити свою точку зору.
Перший учасник розмови міг би підтвердити свою думку прикладом життя рибалки і його дружини. Цих двоє людей ніколи не чули одне одного і не хотіли почути. Другий учасник розмови може навести приклад, коли жінка не помітила, що риба вміє говорити, бо була надто захоплена своєю балаканиною і не змогла побачити щось дивовижне.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, чому говорюща риба покинула свою рідню і її викинули риби з іншої водойми. Відповідаючи, цитуй відповідні уривки з твору.
Батьки говорющої риби були засмучені, бо їхня дитина вміла говорити. Спершу вони "…сподівалися, що з віком, як їхня дитина вбиватиметься в луску, це мине, як минають дитячі хвороби…". Та так не сталося, вона говорила все більше і більше. Батькам "…незручно стало признаватися, що вони належать до одної родини". Коли риба була ще дуже молодою, то не знала, чому сумують батьки, але згодом вона все зрозуміла і "війнувши хвостом, попливла шукати іншого табуна"...
Читати відповідь повністю → - Поясни, як сталося, що рибалка не зміг уберегти друга. Чи докладав він для цього зусиль?
Рибалка забув попередити свою жінку, що його приятель – риба. Тому жінка, яка до того ніколи не чула інших, а лише сама говорила і жалілася, не могла навіть подумати, що гість – це риба. Вона не почула навіть власних дітей, які говорили про те, що риба говорюща. Рибалка винен, бо був настільки заклопотаний підготовкою до прийому гостя, що не додумався зустріти його. Адже рибі було б приємніше, якби друг зустрів її і познайомив зі своєю сім'єю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай розмову між двома людьми, які прочитали притчу "Говорюща риба".
— Мені здається, що ця притча про те, що люди не вміють почути одне одного. Тому вони часто відчувають себе самотніми.
— А я думаю, що притча про те, що за буденними клопотами люди втратили здатність дивуватися з чогось незвичного.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай уривок з притчі: "Наступного дня, ледве сонце вийшло з води, як риба підхопилась і, протерши бризками очі, випростала плечі. — Я йду до рибалки в гості, — сказала риба сонцю. Та сонце нічого не відповіло. Воно тільки одягло рибу в небачену червону луску, аж по воді сипнули іскри, й піднялося угору." Визнач художню деталь, якою авторка попереджує про наступні трагічні події.
Ця художня деталь – "небачена червона луска".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитай, які докази наводить шакал, а які бляшанка. Хто, по-твоєму, має рацію? Поясни, чия думка тобі ближча і чому.
Бляшанці було шкода рибалки й говорющої риби, але найбільше їй було шкода заклопотаної жінки, що не почула риб'ячого голосу. Шакал вважав винним рибалку, бо він не повинен був розповідати жінці про свого друга, адже ніколи "не гуторив із нею так, як із рибою". Я погоджуюся з думкою бляшанки, яка сказала дуже розумні слова: "вмирати, за все життя не почувши голосу риби, — це справді найгірше, що може трапитися людині"...
Читати відповідь повністю → - Розкажи, якою була дружба рибалки й риби. Наведи докази з притчі на підтвердження своїх слів.
Говорюща риба першою зробила крок назустріч цій дружбі. Вона відразу сказала, що шукає співбесідника, і рибалка запросив її їхати з ним ловити рибу. Дружба була потрібна обом: риба хотіла, щоб її слухали, а рибалка хотів ділитися з кимось своїми турботами. Тому "риба знала не тільки ймення й уподобання усіх його дітей і жінки, а й як виглядає у рибалки в хаті й на подвір'ї, чим він журиться і що думає"...
Читати відповідь повністю → - Склади простий план казки-притчі "Говорюща риба".
1. Народження незвичайної риби.
2. Тяжке життя говорющої риби.
3. Нове життя на березі.
4. Говорюща риба знайшла друга.
5. В гостях у рибалки.
6. Смажені риби усі однакові.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто винен у смерті говорющої риби?
На мою думку, винен чоловік, який не пояснив дружині, що його друг є рибою. Однак не лише він винен, бо жінка не прислухалася до голосу рибини. Також винне риб'яче "суспільство", яке відреклось од інакшості. Та й сама говорюща риба не спромоглася подумати, що люди зрозуміють її ще менше, ніж подібні їй істоти. Зрештою, винними можуть бути або всі одразу, або навпаки – випадок, у разі чого ми взагалі змушені відмовитися від обвинувачень.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →