Стельмах Ярослав — Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера
Контрольні запитання
- З якою інтонацією Василь розмовляв із Сергієм і Митьком?
Василь розмовляв з хлопцями насмішкуватою інтонацією, гордився, що стане у майбутньому справжнім спортсменом. Спершу Василь говорить до Сергія: "Точно, юначе, я бачу, у вас неабиякий розум. Завжди, знаєте, приємно побалакати з розумною людиною". Та коли Сергій присоромив Василя, що той ще ніякий не спортсмен, той відповідає уже не таким піднесеним тоном: "ТИ не дуже кирпу гни. Розумники знайшлись…"
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - За якими побутовими деталями видно, що події в повісті відбуваються не в наші дні?
1. Щоб попередити про приїзд, Митько повинен відправити бабусі телеграму (батьки хлопців і бабуся Митька не мають мобільних телефонів). 2. Єдиним джерелом інформації із зоології для Митька і Сергія є книжки з бібліотеки (хлопці не мають доступу до інтернету). 3. Митько і Сергій весь час проводять на озері чи за книжками, до них не дзвонять батьки і друзі (у них нема ноутбуків, телефонів, інтернету).
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли й де відбуваються події, змальовані у творі?
Події відбуваються у селі Юрківка під час літніх канікул.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - На початку та наприкінці повісті Василь Трош викликав у Митька й Сергія різні почуття. Опиши їх. Поясни, чому змінилося їхнє ставлення до спортсмена.
На початку повісті Василь викликав у друзів роздратування, вони не були раді зустрічам з ним. У кінці повісті Митько і Сергій вдячні Василю за те, що завдяки йому вивчили так багато інформації із зоології.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Охарактеризуйте поведінку Митька й Сергія в розділі першому повісті. Що в їхній вдачі – спільне, а що – відмінне?
Митько і Сергій – найкращі друзі, які закінчили п'ятий клас. Вони не можуть похвалитися високою успішністю, не всі предмети у школі їм подобаються. Митько майже завжди виступає ініціатором (придумує взяти гербарій старшого брата; додумується, що завдання на літні канікули – важлива причина, щоб Сергія відпустили у Юрківку; командує, яким чином берегти гроші від злочинців під час поїздки в поїзді)...
Читати відповідь повністю → - План до І і ІІ розділів повісті.
РОЗДІЛ І
Зоологія і комахи. "Відпустіть нас до бабусі!"
1. Завдання від вчительки ботаніки та зоології.
2. Згадка Сергія про гербарій рідного краю.
3. Мрії про Юрківку.
4. Друзі докучають Сергієвим батькам.
5. Хлопці отримали дозвіл їхати.
6. Мандрівка поїздом.
РОЗДІЛ II
1. Знайомство з Василем Трошем.
2. Знайомство Сергія з бабусею Митька.
3. Дивні звуки біля бабусиної хати – тромбон дядька Гната.
3. Дідусь Трохим.
4. Бабуся пригощає.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поділіть героїв повісті Я. Стельмаха "Митькозавр з Юрківки…" на головних і другорядних.
Головні герої: майбутні шестикласники Дмитро Омельчук і Сергій Стеценко. Другорядні герої: учителька ботаніки Ірина Семенівна, мама Сергія – Оксана Павлівна, батько Сергія, бабуся Сергія, Митькова мама, майбутній дев'ятикласник Василь Трош, дядько Гнат (Фа-Дієз), дід Трохим Гнатович, Митькова бабуся – Демидівна, Дмитрівна – бабуся Василя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, навіщо Василь вигадав історію про чудовисько.
Василь хотів налякати Митька і Сергія і пошити їх в дурні.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, чи були у Василя підстави так розмовляти з гостями з міста. Чому, на твою думку, він так учинив?
У Василя не було підстав так розмовляти, адже Митько і Сергій нічого не зробили йому. Та Василь був старший, йому було десь 14 років, тому він вирішив посміятися з сачків і спорядження хлопців. Також Василь пишався своїм велосипедом, відчував перевагу ще й тому, що перший приїхав у село, бо він теж був з міста, як і Митько з Сергієм.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про що в ІV розділі друзі довідалися від Василя?
Василь подарував хлопцям "бурштин", який нібито знайшов у озері. Хлопець говорив, що тут можна й не таке зустріти. Поганий поголос ходить про озеро, мовляв, хтось живе у ньому. По ночах, правда, не часто, виє страшно і зітхає "о-о-о-ох", а вдень не вилазить. Минулого року телятко з'їло і пастухи це бачили. Потім Василь показав на кількох соснах сліди від лап чудовиська. На стовбурах видніли глибокі подряпини, кореневища двох-трьох дерев були підриті, луска від кори вкривала землю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →