Тютюнник Григір — Климко
Контрольні запитання
- Визнач характер конфлікту в повісті – він зовнішній чи внутрішній?
Характер конфлікту – внутрішній, адже він полягає в тому, що Климко вирішує йти в нелегку мандрівку і дорогою бореться з різними труднощами (голодом, холодом, ночує в полі, в курені, дуже втомлюється). Хлопець перемагає сам себе, у дорозі мерзне і хворіє, але таки знаходить омріяну сіль, яка стає символом надії на краще.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте найбільш вражаючий епізод у повісті Гр. Тютюнника "Климко".
У повісті є багато вражаючих епізодів, адже вона зображує реалії війни, вкраденого дитинства. Але найбільш вражаючим епізодом є загибель від ворожої кулі головного героя. Климко хотів допомогти своєму солдату, якого переслідували вороги, але поплатився власним життям вже майже на порозі дому.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте ознаки повісті як літературного жанру на прикладі прочитаного твору про Климка.
Повість "Климко" за розміром – середня, довша за оповідання, коротша за роман. У цьому творі розгорнутіший сюжет, більша кількість другорядних персонажів, ніж в оповіданні. Повість охоплює важливий за подіями проміжок часу (серпень-жовтень), у ній наявні описи – портрети, пейзажі, інтер'єри.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доберіть заголовок до кожного розділу повісті Гр. Тютюнника "Климко".
Розділ 1. Климко у степу.
Розділ 2. Згадки про рідний висілок.
Розділ 3. Перша вчителька.
Розділ 4. На базарі у чужому місті.
Розділ 5. У тітки Марини.
Розділ 6. Постріл.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З якою метою в прощальному діалозі тітки Марини й Климка біля вагона автор у репліках героїв кілька разів використовує три крапки?
"Тітка Марина подала клунок, заплакала тихо, поцілувала Климка, зросивши слізьми йому щоки, і зашепотіла гаряче:
— Прощай, синочку... Так хотілося мені тебе зостави ти в себе, такий ти мені любий став, як ішли тоді з города, як хворів, — серця б тобі увірвала... Приїжджай... Пішки не йди — далеко... А приїжджай...
— Я не забуду вас, тьотю Марино, — надломленим голосом сказав Климко. — Я... спасибі вам... я приїду... Чесне слово! — Паровоз тоненько свиснув...
Читати відповідь повністю → - З якою метою письменник удається до такого композиційного прийому, як перенесення читача в минуле, а потім назад?
У першому розділі спочатку розповідається про Климкову подорож степом, а потім з'являється екскурс у минуле, у якому розповідається про життя хлопця з дядьком Кирилом, про загибель дядька і похорон. Після цього автор переносить читача знову у степ, де Климко зустрічає солдата-чеха і отримує плащ-палатку і галети. У другому розділі, на його початку, знову є екскурс у минуле, де розповідається про аптекаря Бочонка і про те, як німці розбомбили усю станцію, де жив хлопець...
Читати відповідь повністю → - За що тітка Марина полюбила Климка, як рідну дитину?
У тітки Марини не було власних дітей. Її чоловік був на війні, тож вона жила сама. Климко розповів їй про себе все. Побачивши, що хлопець добрий і працьовитий, жінка полюбила його і просила залишитися жити з нею. Климко вирішив повернутися до друга, принесли молока маленькій Олі, а тітці пообіцяв, що обов'язково ще приїде чи прийде до неї.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайди в повісті й прочитай портрет Климка. Яку роль він виконує у творі – розкриває риси характеру чи тільки подає опис зовнішності героя?
"Климко йшов босий, у куцих штанчатах, старій матросці, що була колись голубою, а тепер стала сіра, та ще в дядьковій Кириловій діжурці. Тій діжурці, як казав дядько, було "сто літ", і не рвалася вона лише тому, що зашкарубла від давньої мазути. Не брали її ні дощі, ні сніг, ані сонце. Пахла діжурка паровозом. Уночі вона нахолоняла, а вдень аж димувала на сонці, пахла ще дужче і пекла плечі і спину"...
Читати відповідь повністю → - Знайдіть у тексті уривок, у якому Климко думає посадити дерево на могилі дядька Кирила. Як ці міркування його характеризують? Що надає поетичності цим рядкам?
"Посадимо із Зульфатом вишню над ним, — думав Климко, уткнувшись головою в коліна. — Весною вона біло цвістиме, улітку ягідьми блищатиме, шпаки налітатимуть... А восени встелятиме могилу червоним листям з усіх боків...". Ці міркування хлопця говорять про те, як сильно він любив дядька, як сумує за ним. Поетичності цим рядкам надає те, що і сам дядько, який мав світле волосся, а на свята вдягав білі напрасовані брюки, білі парусинові черевики і блакитну сорочку, — нагадував вишню...
Читати відповідь повністю → - Кого зустріли Климко і Зульфат на базарі?
Свою вчительку Наталію Миколаївну, яка намагалася продати яскраву сукню, щоб прогодувати свою маленьку донечку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →