Котляревський Іван — Енеїда
Контрольні запитання
- Назвіть джерело "Енеїди"
Основними джерелами "Енеїди" є реальна дійсність того часу та народна творчість. Побічними джерелами можна вважати бурлескну та сатиричну літератури XVIII ст., інтермедії до шкільних драм, жартівливі ліричні вірші.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто і коли видрукував перші три частини твору?
У 1798 р. "Энеида, на малороссийский язык перелицованная И. Котляревским" вийшла у Петербурзі коштом Максима Парпури без відома і згоди автора.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи правомірно говорити про національну свідомість автора "Енеїди"?
Це питання спровокував свого часу ще П. Куліш, зазначивши, що "сам Котляревський не знав добре, що він творить". У 20—30-х pp. нашого століття відомий літературознавець Л. Білецький підсумував у питальній формі те, про що говорилося не одним дослідником "Енеїди": "Чи в "Енеїді" Котляревського... тенденція змалювати українське козацтво була актом національної й ідейної свідомості чи несвідомого безідейного жарту представника українського зденаціоналізованого шляхетства?"
Чи ж був І...
Читати відповідь повністю → - Що таке алюзія? Чи використовує цей стилістичний прийом І. Котляревський в "Енеїді"?
Алюзія — це художньо-стилістичний прийом — натяк на загальновідомий історичний, літературний чи побутовий факт у розрахунку на обізнаність і кмітливість читача, який має витлумачити цей натяк. Так, ввівши в поему образ матері богів Цирцеї, яка живе на острові і характеризується як "люта чарівниця ...дуже злая до людей", письменник натякає на царювання Катерини II. Є у творі натяк і на запровадження кріпацтва в Україні та його трагічні наслідки для народу: "Пропали всі ми з головами... // Пропали! Як Сірко в базарі, //Готовте шиї до ярма".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яких морально-етичних проблем торкається автор у творі?
Утвердження високих моральних чеснот: добропорядності, поваги до батьків, кохання, вірності, виховання дітей на засадах народної моралі; засудження брехливості, лінощів, зрадливості, нехтування християнською мораллю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які проблеми порушує у своєму творі І. Котляревський?
І. Котляревський висміює паразитизм, хабарництво, пияцтво, моральну нікчемність представників панівних класів. У творі "Енеїда" він порушує проблеми соціальної нерівності, честі та обов'язку перед Вітчизною, дружби й кохання.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які риси характерів Hиза та Евріала вас захоплюють?
Мене найбільше захопили патріотизм Низа та Евріала, їх самовідданість. Товариші знають, що можуть загинути у ворожому стані, але свідомо йдуть на виконання патріотичного обов'язку. Вони вірні й віддані друзі. Евріал не відпускає свого товариша самого, він говорить, що разом із ним готовий піти на сто смертей. Я захоплююся їхньою мужністю і сміливістю, відвагою і безстрашністю. Ці сильні й хоробрі воїни, бойові побратими Сприймаються читачами як живе втілення українських національних ідеалів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які соціальні проблеми порушує письменник в "Енеїді"?
— проблеми захисту рідної землі від ворогів; громадянського обов'язку; соціальної нерівності;
— моральної нікчемності панства, чиновників, байдужості до інтересів і потреб народу;
— паразитичного існування та розгульного способу життя панів; хабарництва чиновників, безкультур'я, зловживання службовим становищем.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →