Кащенко Адріан — Над Кодацьким порогом
Контрольні запитання
- Виразно прочитайте про підготовку козаків до походу.
"Застукотіли у Великому Лузі сокири, і запорожці почали лагодити та конопатити великі чайки. Увесь берег Дніпра біля Січі скидався тепер на мурашник, а од вареного дьогтю та конопатки понад усією річкою слався пахучий сивий дим. Минуло тільки два тижні, а вже були готові до походу у море півсотні добрих чайок".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Для чого, на думку І. Сулими, необхідно було захопити Очаків?
Сулима говорив, що коли козаки битимуть дунайські міста, то турецькі галери з-під Очакова ззаду на них набіжать. Тому краще захопити Очаків та інші міста, а потім безпечно вернутися з Дунаю до Дніпра.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - До яких хитрощів удався Конецпольський, щоб заволодіти І. Сули- мою?
Конецпольський зібрав до себе старших з реєстрових козаків, почав їх улещувати, вихваляв за вірність королю і нахвалявся, що неодмінно дійде до короля і добуде реєстровим козакам більші права і навіть побільшення козацького реєстру, аби тільки вони зрадою взяли Сулиму і привели до нього.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Життя Івана Сулими закінчується трагічно. Чи є фінал твору песимістичним?
Оповідання закінчується оптимістично, бо смерть Сулими врешті-решт з'єднала усіх козаків для загального повстання. Автор навіть виходить за рамки історичного часу, події якого відтворені в оповіданні, і говорить про повстання під проводом Богдана Хмельницького. Один із славних гетьманів загинув, та справа, яку він почав, перейшла до інших рук. І ми пам'ятаємо про наших славних предків, маємо їх за взірці та поважаємо свою країну, що народила таких славних героїв.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З якою метою Сулима пішов на Азов?
Сулима пішов на Азов, що здобути гроші для походу на Кодак. Також в Азові він звільнив багато невільників з України.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Завдяки чому Іван Сулима "за своїх молодих літ придбав собі великого войовничого хисту й завзяття"?
За молодих літ Сулима козакував саме під час славних походів гетьмана Сагайдачного. З Сагайдачним Сулима і Кафу турецьку в Криму здобував, і Трапезонт за Чорним морем аж двічі руйнував, і околиці Царгорода огнем випалював, а під Хотином, рятуючи Польщу, бився з турками. Також Сулима здійснив багато менших походів та сутичок з ворогами.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть у тексті оповідання опис Кодацької фортеці.
"...Глибокі, як провалля, були круг Кодака рівчаки; мов добрі скирти, були за рівчаками вали, а по тих валах ще була висока, дубова засіка з вікнами й дірками задля гармат та рушниць. Брама у Кодаку була тільки одна, і та дуже міцна, залізом кована, а обабіч брами стояли дві башти, збиті з міцних дубових кряжів. Зі сходу й з півдня фортеця захищалася кручами Дніпра, з півночі – глибоким байраком, з заходу ж був рівний степ, що на ньому можна було далеко бачити ворогів, і з цього боку фортеця мала найглибші рівчаки, найвищі вали і найбільше по стінах гармат".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про що свідчать останні слова І. Сулими перед стратою: "Прощайте, панове та сподівайтеся лиха, бо моя кров вам дурно не минеться!"?
Ці слова свідчать про надію і віру Сулими про помсту козаків полякам, про те, що гетьман не марно воював і боротьба не припиниться.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитайте опис зовнішності Івана Сулими. Які риси героя відображені в його портреті?
У портреті гетьмана відображені велич, гідність, досвідченість, завзяття, авторитет серед товаришів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Складіть план оповідання "Над Кодацьким порогом".
1. Втеча Сулими з неволі.
2. Будівництво Кодацької фортеці.
3. Обіцянка Сулими зруйнувати Кодак.
4. Заклик до походу на Азов.
5. Проблеми під час походу і шляхи їх розв'язання.
6. Взяття Азова.
7. Підготовка до виступу проти Кодака.
8. Зруйнування Кодацької фортеці.
9. Зрада реєстрових козаків.
10. Смерть Сулими.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →