Ви прочитали п'єсу А. Чехова "Вишневий сад", і у вас, мабуть, склалася думка про її жанр. Чия позиція вам ближча: А. Чехова, котрий думав, що в нього вийшла не драма, а комедія, чи керівників Художнього театру, які поставили "Вишневий сад" як "важку драму російського життя"?
А. Чехов був великим людинознавцем, він як ніхто інший розумів, що люди складні, багатобарвні, суперечливі і не підходять під раз і назавжди задані мірки. Драматург бачить людей не примітивними, а ранимими, глибокими, мінливими. Можна, звичайно, глузувати з Єпіходова, жаліти Варю, зневажати Гаєва, побоюватися Лопахіна, а можна, вдумавшись у життя кожного, зрозуміти, що долі цих людей не прості, драматичні, що вони, кожен по-своєму, переживають крах надій, важку безвихідність.
Хто ж правий? Готової відповіді немає. Але Чехов учить "не розмахувати руками", а думати, намагатися зрозуміти кожного, серйозно ставитися до життя, на одне й те саме явище дивитися з різних точок зору. Автор бачить далі і більше, почуває глибше, ніж його герої, тому він має право судити їх. А ми? По-моєму, ні. А от думати, намагатися зрозуміти — так!