ХХ ст. стало епохою великих надій і великих трагедій. Перша, а потім Друга світова війна, розквіт сталінської диктатури, поширення фашизму й нацизму в Європі, переслідування інтелігенції, безжальні розправи над мирним населенням окупованих держав, використання технічних досягнень на шкоду людству – усе це призвело до глибокої моральної, економічної та політичної кризи у світі. Джордж Орвелл усвідомлював, що посилення жорстокості й наступ тоталітаризму неминуче призведуть до виникнення загрози винищення людства. У романі "1984" йому вдалося надзвичайно точно відобразити настрій безпомічності, який охопив тогочасне суспільство, загальне відчуження та втрату моральних ідеалів.
Джордж Орвелл наголошує, що справжній ворог тиранії – це реальність. Навчившись досконало контролювати людську свідомість, партія може наповнювати її будь-яким змістом, навіть абсурдним. Щодня й навіть щохвилини Міністерство правди передруковує всі книжки, газети, доповіді й інші документи, щоб узгодити їхній зміст з лінією партії на цей момент. Існує навіть партійне гасло, яке проголошує: "Хто контролює минуле, той контролює майбутнє: хто контролює сучасне, той контролює минуле". Однак у світі, зображеному в романі "1984", не існує насправді ані минулого, ані майбутнього. Епоха Старшого Брата – це одне нескінченне теперішнє, у якому партія завжди права.
У сучасному світі, як і в книзі Орвелла, ми бачимо протистояння великих країн і їх об'єднань, тотальне спостереження за людьми, зневагу до людини, застосування штучного інтелекту.