Герберт Джордж Уеллс — Чарівна крамниця
Контрольні запитання
- Де ж знаходилася крамниця?
Крамниця знаходилася на Ріджен-стріт, між магазином, де продаються картини, і закладом, в котрому виводять курчат у патентованих інкубаторах
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що цей твір – новела. Визначте основні ознаки фантастичної літератури в новелі "Чарівна крамниця".
"Чарівна крамниця" за жанром новела, бо: невелика за обсягом, має небагато персонажів (Джіп, батько, продавець, доглядач, Едвард), одна сюжетна лінія (похід Джіпа з батьком у крамницю), не переобтяжена описами й характеристиками (немає докладних портретів Джіпа, батька), гострота та напруженість дії (незвичайні фокуси, перетворення, зникнення і поява), несподіваний перебіг подій (Джіп зникає), незвичайний фінал (хлопчик з батьком опиняються на вулиці, з ними все добре)...
Читати відповідь повністю → - Звідки продавцеві відомо, про що Джіп говорив на вулиці? Чому з усіх іграшок, що були куплені в крамниці, першою була коробка "Купи і дивуй друзів"? Чи пов'язано це якимось чином з епізодом з Едуардом, для якого двері крамниці були зачинені?
Цією покупкою, що стала в ряду придбань першою, автор хотів підкреслити безкорисливість Джіпа, який перш за все був "переповнений піклуванням про інших", на противагу егоїстичному Едуардові. У комплексі з епізодом про "бездушного маленького егоїста" покупка "Купи і дивуй друзів" стверджує переконаність Герберта Велса в тому, що людина формує свій характер у дитинстві, й пропонує для зіставлення читачам дві життєві позиції – комунікабельну товариськість Джіпа та бездушну самозакоханість Едуарда.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Навіщо автор увів до оповіді епізод з Едуардом? Чому нашого маленького героя звуть Джіп (скорочене ласкаве ім'я), а "безсердечного маленького егоїста" звуть повним ім'ям Едуард?
Автор хотів показати протилежність у вихованні Джіпа та Едуарда. Тут поставлена проблема виховання дітей, бо Джіп постає вихованим, хорошим хлопчиком, а Едуард – розбещеною дитиною, яка вміє тільки вимагати. У творі навіть є епізод, де оповідач зізнається, що в інтересах дисципліни вини тримали в секреті, що Джіп хороший хлопчик. Едуард був "безсердечний маленький егоїст" – результат батьківських потурань. Повне ім'я Едуард – символ передчасного старіння душі, зіпсованої егоїзмом.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Навіщо продавець налякав батька фокусом з барабаном? Чи потрібно було це робити? Обгрунтуйте свою позицію.
На мою думку, продавець зробив це, щоб батько повірив у магію, у те, що в крамниці відбувається все по-справжньому. У творі кілька разів вказано, що продавець дивився на батька з викликом, з усмішкою, тобто відчував свою перевагу і хотів щось довести. Фокус з барабаном налякав Джіпового батька, який відчув "лиховісне передчуття, що заполонює душу й невидимою рукою стискує серце". Він втратив сина і кинувся шукати його, та раптом опинився на вулиці, де поруч уже стояв усміхнений Джіп...
Читати відповідь повністю → - Назвіть дива, які побачили батько й син. Спираючись на зроблені нотатки, опишіть, якою ви уявляєте чарівну крамницю.
Батько й син побачили такі дива: продавець дістав у себе з голови скляну кульку, яка згодом опинилася в кишені Джіпа; продавець піймав іще одну кульку – в себе на лікті, третю кульку він схопив у себе на потилиці; згодом продавець дістав із-за щоки прейскурант, не допустив у крамницю хлопчика на ім'я Едвард; з-під пальців продавця порснули різнобарвні іскри; набір "Купи й дивуй друзів" опинився у кишені Джіпа; "Яйце є – яйця нема" продавець дістав зі спідньої кишені пальта Джіпового батька; з-пі..
Читати відповідь повністю → - Поясніть слова продавця чарівної крамниці: "Чого тільки люди не носять із собою!". Що, на вашу думку, носять із собою (у прямому і переносному значенні) діти та дорослі?
Продавець сказав ці слова батькові Джіпа, коли стріпував його капелюха. Звідти фокусник витрусив багато речей і паперу й усе говорив про те, що люди не мають звички чистити свої капелюхи зсередини. Цим він хотів натякнути, що потрібно час від часу "чистити" свій розум, серце, душу він негативу, поганих думок, страхів, невпевненості, недовіри...
Читати відповідь повністю → - Розкрийте сенс потрапляння батькового капелюха на підлогу та символічне навантаження образу капелюха в цілому.
Герберту Велсу важливо було показати різницю в світосприйнятті дитини й дорослої людини. Символічно батьків капелюх уособлює собою думки й проблеми дорослої людини. Світле, ніжне й трепетне (голуб) – символ зв'язку батька зі своїм дитинством, символ чистоти – тепер вже із зім'ятими крильцями. Він позбавлений можливості літати (фантазувати, мріяти). Тому голуб і тікає від батька й ховається серед речей чарівної крамниці, можливо, щоб вберегтися від загибелі...
Читати відповідь повністю → - У чому полягає своєрідність сюжету новели "Чарівна крамниця"?
Сюжет, на перший погляд, досить звичайний: батько з сином відвідують крамницю, в якій хлопчик побажав купити декілька речей. Але своєрідність сюжету полягає в тому, що тут поєднано реальне та фантастичне, бо крамниця виявилася незвичайною – вона була заповнена чарівними речами і одразу за її порогом почалися дива. Сюжет відображає цікаву паралель між світоглядом дорослої людини й дитини: дорослі за повсякденними проблемами забувають світ своїх дитячих мрій, де можуть відбуватися незвичайні речі: оживати олов'яні солдатики, виникати із повітря скляні кульки, продавці перетворюються на кроликів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У який момент Джіп відпускає батьків палець і хапається за палець продавця? Чому відбулася ця заміна?
Світ дитини й світ дорослої людини (батька) розійшлись. Батько перестав відчувати чарівність і втратив довіру Джіпа. Статус довіри тепер отримав палець продавця. Він стає провідником Джіпа в чарівному світі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →