Рей Бредбері — Усмішка
Контрольні запитання
- Визначте головну думку оповідання "Усмішка".
Автор стверджує, що людина зуміє перемогти зло, зуміє побачити красу і навчиться її берегти.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Визначте кульмінаційний момент оповідання.
Кульмінаційним моментом є знищення людьми картини, під час якого Том ховає шматок полотна під свою куртку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Виразно прочитайте перший абзац і спробуйте пояснити, до якого світу потрапляє читач. Що повідомляє автор про світ, де живуть герої?
Автор зображує холод, туман, іній, розбиті будинки, довжелезну чергу. Тишину порушував лише спів півнів. Люди по двоє-троє прямували до міста, куди їх вабили свято і базар.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Виразно прочитайте перший діалог оповідання. Що ви можете сказати про стосунки між людьми в цьому світі?
У цьому світі панує влада того, хто сильніший. Якби за Тома не заступився Грігсбі, хлопчика просто викинули б із черги.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Відомо, що у творі "Усмішка" зображено місто після ядерної війни. Яким його побачив автор?
"Розбиті будівлі", "зруйнована вибухом кам'яна стіна", "Міста — купи руїн, піроги від бомбардування — наче пилка, вгору — вниз, поля ночами світяться, радіоактивні..."
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - До якого різновиду фантастичної літератури належить оповідання "Усмішка"? Доведіть свою думку.
Твір належить до соціальної фантастики, адже у ньому висловлено роздуми (або припущення) щодо теперішньої та подальшої долі суспільства, людської цивілізації, Усесвіту. В оповіданні розкрито гострі конфлікти, зовнішній і внутрішній; події перенесено у майбутнє; зображено фантастичний простір, який має окремі прикмети реальності; відтворено моральні випробування і внутрішні зміни головного героя; переосмислено минуле людства, висловлено прогнози щодо майбутнього.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що в душі Тома тривала складна боротьба добра та зла, ненависті й прагнення до прекрасного. Яким був результат цієї боротьби?
На початку твору Том разом з іншими людьми прямує на "свято", у нього ще не виникають сумніви, чи правильно усі діють. Хлопець навіть говорить: "Немає нікого й нічого, що б ми не зненавиділи". Побачивши картину, Том починає вагатися, у його душі триває боротьба: робити як інші, чи засумніватися і правильності таких дій. Він розуміє, що картина гарна, говорить про це, але його ніхто не чує. Коли усі шматували полотно, хлопець схопив клаптик і заховав, а згодом приніс додому...
Читати відповідь повністю → - Опишіть людей у черзі. Чому автору важливо показати саме таку картину читачам? Обґрунтуйте свою відповідь цитатами з тексту.
Люди у черзі виглядають понуро, вдягнені у лахміття, чоловіки давно не мають сигарет, майже ніхто з черги не може дозволити собі навіть дешеву каву. Автору важливо показати таку картину, щоб читач зрозумів, до чого у майбутньому може дійти людство. "Хлопчисько притупцьовував на місці і дмухав на свої червоні, у саднах, руки, позираючи то на брудну, з грубої мішковини, одежу сусідів, то на довгий ряд чоловіків та жінок попереду...
Читати відповідь повністю → - Поміркуйте, чому один із черги вважає, що "хтось із доброю душею" може створити нову цивілізацію, кращу, ніж попередня. Якою має бути людина, котра врятує цивілізацію?
Люди цього світу не всі ненавидять цивілізацію, хтось живе надією, що світ повернеться до розвитку, але має прийти людина, яка розуміє всі жахіття війни, всі страшні наслідки ядерної катастрофи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про який твір живопису йдеться в оповіданні? Що ви знаєте про нього?
В оповіданні йдеться про "Мону Лізу (Джоконду)" — одну з найкращих картин видатного італійського майстра Леонардо да Вінчі. Художник експериментував в галузі живопису, створивши "Мону Лізу" на викривленій поверхні дерев'яної дошки за допомогою спеціальних фарб і прийомів, що дало незвичний ефект. Де б не стояв глядач, здається, що Джоконда завжди дивиться саме на нього. а вираз її обличчя ніби змінюється. Це справжнє диво, створене великим майстром. "Мона Ліза" написана приблизно в 1503-1506 рр...
Читати відповідь повністю →