Льюїс Керрол — Аліса в Країні Чудес
Контрольні запитання
- В яких реченнях створено чарівну атмосферу казки. Визначте в них метафори й епітети.
Чарівна атмосфера казки відчувається у таких рядках:
"Червневий південь золотий,
Ріки сяйливе скло…".
"Та ось мовчанка залягла,
І, наче уві сні,
Нечутно дівчинка іде
В країні чарівній,
І бачить силу дивних див
В підземній глибині.".
"Снується нитка спроквола
Моєї диво-казки,
Вже й сонечко ясне сіда –
Доходить до розв'язки…
Гайда додому, день погас
І ніч вдягає маски."
Метафори: "мовчанка залягла", "снується нитка спроквола моєї диво-казки", "ніч вдягає маски", "сонечко ясне сіда".
Епітети: "південь золотий", "сяйливе скло", "чарівна країна".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Виразно прочитайте поданий уривок, перекладіть його українською. "Mine is a long and a sad tale!" said the Mouse, turning to Alice, and sighing. "It is a long tail, certainly", said Alice, looking down with wonder at the Mouse's tail: "but why do you call it sad?" Як промовляються та які значення мають слова tale і tail?
"Моя історія довга і сумна!" – сказала Мишка, повернувшись до Аліси й зітхнувши. "Це, звичайно, довгий хвіст", – сказала Аліса, здивовано дивлячись на хвіст Миші, "але чому ти називаєш це сумним?"
Слова tale і tail вимовляються однаково, це омоніми, які звучать однаково, але мають різне значення: історія і хвіст. Це ще один приклад гри словами та смислами, бо слова tale і tail є виявом літературної гри у творі. Не дарма вірш-розповідь Миші нагадує Алісі хвіст.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що "Аліса в Країні Див" – фантастична повість-казка. Визначте її характерні ознаки, доведіть прикладами з тексту.
"Аліса в Країні Див" є фантастичною повістю-казкою тому, що:
— описує вигадані події і явища, які спонукають задуматися про важливі проблеми стосунків людини і навколишнього світу;
— сюжетна лінія підпорядкована ідеї уявити незвичайне як реальність;
— тема твору зачіпає духовний світ людини і проблеми тих часів, коли твір був створений;
— головним героєм залишається людина зі складним внутрішнім світом;
— у творі зображуються незвичайні, неправдоподібні явища, створюється вигаданий, нереальний, ..
Читати відповідь повністю → - Доведіть, що в описі дивного зібрання Льюїс Керролл висміює вади суспільного життя й людські недоліки.
За допомогою опису птахів та звірів, серед яких були Миша, Качур Додо, Папужка Лорі, Орлятко, Сорока, Крабиха, Канарка, Льюїс Керролл висміює вади тодішнього англійського життя. Найперше істоти почали радитися, як висушитися, і Миша попросила сідати і уважно її слухати. Та виявилося, що хоч вона й авторитетна, але не тямить, як усіх висушити. У цьому епізоді Керролл висміює лідерів, які не можуть знайти вихід з проблем, а пустими балачками лише марнують час...
Читати відповідь повністю → - Доведіть, що розмова Аліси з Королевою є кульмінацією твору.
Кульмінація – це найбільш напружений момент у розвитку дії, вирішальний, переломний момент у взаєминах, зіткненнях літературних героїв або між героєм і обставинами. Коли Королева під час суду говорить, що спершу має бути страта, а тоді вирок, Аліса голосно вигукує: "Нісенітниця! Як могло вам таке прийти в голову!" Тоді Королева наказує стратити і Алісу. Цей момент і є вирішальним, досягає найбільшого найвищого напруження, а читач хвилюється за долю Аліси і швидше хоче дізнатися, що ж буде далі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З ким ще зустрілася Аліса (перший і другий розділи)?
У озері сліз Аліса зустріла Мишу і почала розмовляти з нею. Потім у озері вони побачили Качура, Додо, Папужку Лорі, Орлятко та інших химерних істот.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - За допомогою яких чарівних предметів Аліса збільшувалася й зменшувалася?
Аліса збільшувалася і зменшувалася за допомогою чарівної рідини, яку випила з пляшечки та тістечка, яке з'їла. На пляшечці був напис "Випий мене". Від цього напою дівчинка зменшується, а з'ївши тістечко, Аліса збільшується до неймовірних розмірів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть у перших двох розділах експозицію та зав'язку повісті. Доведіть свою думку, використовуючи визначення частин сюжету.
Експозиція – вихідна частина сюжету художнього твору, в якій стисло подається ситуація, що логічно випереджає зав'язку. Експозицією у повісті є зображення Аліси на березі, її нудьга і думки, чим зайнятися. Зав'язка – елемент сюжету, наступний після експозиції, – подія, що кладе початок конфлікту. У повісті зав'язкою є момент, коли Аліса бачить Білого Кролика, вирушає слідом за ним, падає у нору і опиняється у коридорі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть у перших двох розділах інші приклади порушення усталених норм і правил (мовних, математичних, часових, просторових та ін.). З якою метою автор використовує цей літературний прийом?
Просторові і часові порушення: "Чи то колодязь був просто таки бездонний, а чи так повільно вона падала, але дорогою їй не бракувало часу роззирнутися і поміркувати, що ж буде далі". Під час падіння "Алісу почав змагати сон", "…їй почало снитися, ніби вона гуляє попідручки з Діною…". Упавши, Аліса навіть "…нітрохи не забилась". Дівчинка від випитого з пляшки "…заледве сягала десяти дюймів", а від тістечка, котре з'їла, "…її зріст сягав тепер за дев'ять футів!"...
Читати відповідь повністю → - Кого й за що судить суд присяжних?
Суд присяжних судив Чирвового Валета, якого звинувачували у крадіжці пирогів і рулету, які спекла Чирвова Краля.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →