- Проведіть паралель між написами на пам'ятному камені біля Фермопіл і на меморіальній дошці в коридорі гімназії "Пішов зі школи на фронт і поліг за...". Який особливий зміст закладений у цих цитатах?
Ці написи діаметрально протилежні: спартанці захищали від загарбника свою землю і мужньо полягли в бою, "бо так звелів їм закон". А за що віддали свої життя мільйони гітлерівців? За які ідеали скалічено безіменного героя "Подорожнього..."? Особливий цинізм фашистської пропаганди й освіти полягав у тому, що вони використовували прекрасні зразки античної звитяги й патріотизму воїнів-спартанців, щоби виховувати покоління загарбників-гітлерівців, яке прагнуло підкорити світ...
Читати відповідь повністю → - Простежте, як побудовано сюжет оповідання "Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…".
Сюжет оповідання побудовано як монолог головного героя. Оповідь Генріха Белля ведеться на межі світів: канонада війни переплітається із дитячими спогадами героя. Шкільні кабінети, що викликають дитячу ностальгію, стали перев'язочними й операційними; шкільна дошка, за якою лікар здійснює медичні маніпуляції, символічно розділяє і водночас об'єднує простір і реальність. Навіть шкільний сторож Біргелер опинився між двома світами – колись допомагав школярам, тепер допомагає пораненим.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна стверджувати, що зафарбований хрест, який попри все виділявся на стіні, є важливим символом твору? Відповідь аргументуйте.
Настінний хрест у класі малювання має символічне значення. Автор натякає, що в цій державі не можуть співіснувати дві релігії, тож нацисти намагаються витіснити християнське людинолюбне начало. Спочатку вони замінили на стіні символ християнської любові і віри портретом фюрера, а потім повісили меморіальну дошку полеглим "Пішов зі школи на фронт і поліг за...". У розумінні Генріха Белля християнські ідеали – це милосердя, людяність, співчуття...
Читати відповідь повністю → - Чому доволі довго ніщо не підказувало юнаку, що він перебуває в рідній школі?
Дізнавшись, що він у Бендорфі, хлопець все одно сумнівався, адже в місті було три школи, і у всіх могло бути схоже оформлення, адже всі школи Третього райху були обладнані однаково. Крім того, герой почувався погано: "Не диво, якщо воно мені й примарилось: я весь горів, усе в мене боліло — голова, руки, ноги; й серце калаталось, мов несамовите. Чого лишень не привидиться у гарячці!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому з-поміж іншого шкільного обладнання в оповіданні найчастіше згадано скульптуру "Хлопчик, що виймає терня" і репродукцію краєвиду Того?
Описуючи "реквізит", що прикрашав стіни гімназії Фрідріха Великого, автор немовби ілюструє цінності, які посіли центральне місце в ідеології Третього рейху. Наприклад, "Хлопчик, який виймає терня" – це назва давньоримської бронзової статуї, що зображує хлопчика, котрий витягує терня з лівої ноги, сидячи на камені. Згідно з легендою, він дістав з ноги скалку не раніше, аніж доставив послання в римський сенат, щоб попередити римлян про наближення ворогів...
Читати відповідь повністю → - Чому фраза недописана?
Вона обірвана, як і життя героя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що відомо про героя?
Дуже мало. Лише те, що три місяці тому він ще навчався у гімназії, а потім його забрали на фронт. Ми бачимо його тяжко пораненого.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як ви думаєте, чому ідеологи "коричневої чуми" виховували юне покоління саме на прикладі спартанців? Чого, на ваш погляд, вони прагнули цим досягти?
Нацисти поставили на службу своїй злочинній ідеології найвищі досягнення людства, починаючи з античності. Гіркою іронією до змісту оповідання звучать у його назві обірвані слова з давньогрецької епітафії.
"Спартанське виховання" – це синонім терплячості, витривалості, мужності. Його символом стала неодноразово згадана в оповіданні Белля статуя хлопчика, який виймає з ноги тернину. За переказом, він загнав скалку ще на початку змагання з бігу...
Читати відповідь повністю → - Як у творі Генріха Белля розкривається тема втраченого покоління?
Юнак приречений загинути безглуздою смертю — він і сам не знає, за що воював і за що його прославлятимуть нащадки. Хлопець потрапив на фронт просто з-за шкільної парти. Його пораненого привезли до школи, переобладнаної під шпиталь. Це також символічно: гімназія, де виховували "завойовників світу", закономірно перетворилася на шпиталь, де цих скалічених завойовників оперують, і часто без шансів на життя. Юнак пішов на фронт, аби захистити свою домівку від ворога...
Читати відповідь повністю → - Яка деталь на початку твору свідчить про руйнування, спричинене війною?
Розтрощене вікно, розбита лампочка, рештки скла.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →