- Чим ода Ф. Шиллера відрізняється від од його попередників?
Виникнувши як жанр хорової лірики, ода зазвучала у творчості Ф. Шиллера по-новому. Поет оспівує не історичну подію чи конкретну видатну особу, а майбутнє – нове людство, яке має об'єднатися на засадах розуму, правди, добра й краси. Твір побудований як діалог ліричного героя й хору. Ліричний герой утілює просвітницькі ідеї автора, утверджує необхідність духовного єднання людей різних країн і націй. Це єднання у вільному поступі народів – нова "радість", рушійна сила Всесвіту...
Читати відповідь повністю → - Шиллер вважав, що ода далека від реальності. За понад двісті років від її написання чи наблизилося людство до ідеалів, оспіваних поетом?
Сам поет усвідомлював ідеалізований настрій твору, відзначаючи в листі до друга Хрістіана Кернера 1800 р., що ода "далека від реальності". , що ідеали, оспівані в ній, недосяжні. Проте ода швидко розійшлася Німеччиною і стала справжнім народним віршем. За двісті років людство зробило великий поступ, але і досі знаходиться на шляху до свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини. У багатьох країнах ще досі не панують толерантність, правосуддя, солідарність, рівність жінок і чоловіків.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яким настроєм сповнює цей твір читача?
Твір Ф. Шиллера "До радості" сповнює читача оптимістичним настроєм, вірою в людину, братерство, в можливість нового життя, у здатність осягнути вищі істини. У цьому творі втілилися енергія молодості, пристрасна віра 25-річного поета в гармонію світу, в любов до ближнього, в можливість братнього об'єднання людей світу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які ідеї утверджуються у вірші?
У творі поет критикував вади суспільства, засуджував деспотизм, несправедливість і лицемірство. Разом з тим його творчість сповнена світлого оптимізму, віри в перемогу добра й людяності в усьому світі. Він сподівався, що настане час, коли людство духовно воскресне й мільйони людей з'єднаються в єдиному прагненні до прекрасних ідеалів. Ця думка особливо виразно простежується в оді "До радості". У творі звучить полум'яний заклик до єднання людей в ім'я миру, дружби, свободи, щастя й радості на землі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яку роль у тексті оди відіграють окличні речення? Чи зміниться зміст твору, якщо їх замінити розповідними?
Окличні речення мають виразну авторську інтонацію, яскраве емоційне забарвлення, вони посилюють увагу читача. Якби окличні речення замінили розповідними, змінилися б зміст твору і жанр.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →