Рюноске Акутагава — Павутинка
Контрольні запитання
- Де і коли відбуваються події, змальовані у творі?
Події новели відбуваються вранці біля У раю, вранці, біля озера Лотосів, у воді якого видно пекло, де є Голкова гора та Озеро крові. Згодом події відбуваються в своєрідному порталі – Кандата піднімається по павутинці, падає в пекло. І закінчуються події в раю, коли наближається полуднева пора.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що цей твір – новела. Яка головна особливість новели?
Новела – невеликий за обсягом прозовий твір, де зображена незвичайна подія, присутні несподіваний фінал, лаконізм, яскравість, напружений сюжет, чітка композиція, мінімум персонажів. "Павутинку" можна віднести до філософської новели.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - За які гріхи Кандата опинився у пеклі?
Кандата учинив багато злочинів: убивав, грабував, підпалював. За все життя він зробив лише одну добру справу: не задавив павучка у лісі, хоч уже приготувався це зробити. Є і пояснення цього вчинку самим Кандатою: "Ні, він хоч і маленький, а, що не кажи, живе створіння. Шкода вбивати його даремно".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Зверніть увагу на побудову тексту. Яку особливість помітили?
Текст новели має 3 частини, перша і третя розповідають про Будду і про рай, друга – про Кандату і про пекло. Отже, використано прийом обрамлення. У побудові твору втілена ідея торжества добра і справедливості.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли Кандата отримав надію на спасіння?
Коли підвів голову і почав вдивлятися в темряву, що нависла над Озером крові, тобто, коли поглядом звернувся до високого – до неба, шукаючи там надію.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли можна побачити людину істинну, справжню?
Справжню сутність людини можна побачити тоді, коли на її долю випаде випробування. Кандата виявив свою сутність, коли пожалів павутинку для інших грішників.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У чому особливість павутинки?
Вона з'єднує світи – рай і пекло, здатна витримати неймовірну вагу – Кандату і тисячі грішників.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи варто було допомагати Будді грішникові? Чому?
На мою думку, варто, бо, можливо, Кандата жалів про свої вчинки, а колись він врятував життя павукові. Та згодом ми бачимо, що Кандата залишився таким же черствим і байдужим до інших людей.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Будда вирішив допомогти Кандаті? Чому не комусь іншому?
Будда вирішив так випадково, він побачив Кандату. Така авторська воля – спробувати допомогти Кандаті і показати, що і для нього можливе спасіння. Будда дає шанс кожному, незалежно від того, хто скільки грішив, бо у буддизмі муки не вічні, завжди є можливість припинити страждання, коли людина покається і доведе це смиренністю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Кандата не зміг залишити підземне царство?
Коли Кандата поглянув вниз і побачив інших, то закричав, щоби грішники злізли з його павутинки. Він проявив егоїзм, тобто не змінився. Він не той, кого можна врятувати. Тому павутинка обірвалася не там, де за неї чіплялися багато тисяч грішників, а там, де за неї вчепився Кандата.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →