Роберт Шеклі — Запах думки
Контрольні запитання
- Доведіть актуальність твору Р. Шеклі для нашої доби.
Роберт Шеклі переносить свого героя у невизначене майбутнє. Ним може бути і сучасне наше життя. І, враховуючи те, що світ значно змінюється, стрімко розвивається наука, техніка, в природі відбуваються непередбачувані катаклізми, людина не може бути певна, що її чекає завтра. Твір актуальний сьогодні, бо переконує нас, що людський розум завжди важливий, він може знайти вихід з надскладних ситуацій. Також автор показує, що поза нашою планетою є дуже багато невідомого. Тож людина повинна бути готовою до всього, а першим у її озброєнні має бути розум і вміння швидко думати і приймати рішення.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назвіть риси наукової фантастики, проілюструйте їх прикладами з твору.
Основною темою наукової фантастики є дослідження й прогнозування наслідків досягнень науково-технічної думки (у тексті твору – це міжпланетні польоти, віднайдення планет, де є кисень); сюжет зазвичай побудовано на певному науковому припущенні (на інших планетах можна "спілкуватися" не лише за допомогою мови, взаємодіяти можна завдяки силі думки); змальовуючи фантастичні картини майбутнього, письменники-фантасти розкривають реальні проблеми сучасного суспільства (важливість людського розуму, його..
Читати відповідь повністю → - Поміркуйте, як сталося так, що люди з рятувального корабля побачили велику пожежу, адже вона існувала лише в голові героя? У чому метафоричність цього епізоду?
Автор використовує метафору, щоб довести до читача думку, що сила людського розуму та сила духу безмежні.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прочитайте епізод, у якому розповідається про перші хвилини перебування героя на незнайомій планеті. Яка небезпека чекала на нього?
"Кліві вдало приземлився на З-М-22: винятково вдало, беручи до уваги той факт, що до його розпечених приладів неможливо було доторкнутися. Розм'яклі від перегріву труби скрутило вузлом, а поштова сумка на спині обмежувала рухи. Поштоліт-243 вплив у атмосферу, немов лебідь, але за п'ять метрів від поверхні двигуни відмовили, і він каменем упав на землю.
Кліві з останніх сил намагався не втратити свідомість, хоча йому здавалося, що всі кістки його тіла поламані...
Читати відповідь повністю → - Символом чого є тварини?
Звірі, що живуть на невідомій планеті, майже нічим не відрізняються від звичайних. Образи хижаків – це не що інше, як уособлення небезпек сучасності, що підстерігають людину. І якщо думки матеріалізуються, то чи повинна людина думати про це? Чи не слід пам'ятати, що думка має запах? Автор змушує свого героя робити непосильні спроби – думати про щось інше, показуючи, як це важко і майже неможливо. І якщо ти уже потрапив у лещата цих думок, то ти повинен зробити все, щоб виплутатись і перемогти...
Читати відповідь повністю → - Схарактеризуйте майбутнє, намальоване Р. Шеклі в творі? Яке місце в ньому займає Людина?
Людина майбутнього сильна та розумна, вона — господар не тільки своєї планети, а й далекого Космосу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Творам Шеклі притаманний гумор. Як ця особливість виявляється в оповіданні "Запах думки"?
В оповіданні "Запах думки" яскравим прикладом гумору є епізод, коли герой уявляє себе самицею пантери. Пантера-самець навіть потерся об нього та замуркотів. Для автора важливо показати, що герой, незважаючи на смертельну небезпеку, може оцінити певний комізм ситуації, до якої потрапив. Лерой Кліві зображується не тільки кмітливою, а й дотепною людиною: "Кліві зауважив, що він нервово тремтить й от-от вибухне істеричним сміхом. Якби пантера затрималася ще на хвилину...". На щастя, самець забрався геть, бо Лерой подумав про сон.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Уявіть, що на планеті, яку відкрив Кліві, окрім звірів, були ще й люди. Як у такому разі міг би розвиватися сюжет? Запропонуйте свою версію.
Якби на планеті жили ще й люди, які спілкувалися б лише думками, сюжет міг би розвиватися по-іншому. Лерой Кліві або знайшов би з ними спільну мову, або конфліктував, поки його б не врятували. На мою думку, між нашим героєм та людьми на планеті З-М-22 відбувалися б сутички, непорозуміння, Кліві міг би переховуватися від них, водначас рятуючись від хижаків. Оскільки він є розумним, кмітливим, сміливим, герой знайшов би вихід з важких ситуацій, а згодом його б врятували свої...
Читати відповідь повністю → - Чи випадково допомога надійшла тоді, коли Кліві переміг хижаків планети З-М-22?
Для автора важливо було показати, як Людина, залишившись сам на сам із дикою природою, виходить переможцем без сторонньої допомоги.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна стверджувати, що Кліві переміг у сутичці з хижаками? Доведіть свою думку.
На мою думку, герой переміг хижаків. Він став пожежею, відлякав звірів, зумів врятуватися. Кліві став справжнім телепатом. Із заплющеними очима він міг бачити й відчувати, що відбувається довкола нього. Він перетворився на бурхливе полум'я, відчував страх звірів, які втікали. Те, що він почав гаснути, не означало його поразки. Та й це не був дощ, а просто дощувальна система корабля, на якому поштмейстер прилетів рятувати Кліві...
Читати відповідь повністю →