Історія життя Ліни Костенко — це повість про те, якою сильною й непереможною може бути людина, що виростає з народу, живе з ним, вірно служить йому і зв'язана назавжди з рідним народом усіма ділами й помислами своїми. Епіграфом до її творчості можуть бути слова:
Поезія — це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі!
Поетична зоря Ліни Костенко освітила дорогу в літературу цілій когорті молодих талантів. Уже перші книжки письменниці засвідчили: на небосхилі української поезії спалахнув дужий талант.
"Маруся Чурай" — один із найкращих творів Ліни Костенко. Він змальовує події з нашої далекої історії, з часів Хмельниччини. Це енциклопедія життя українського народу середини XVII століття, світ вічних мотивів духовного буття народу. Вихопивши маленький острівець — драму окремої особистості, поетеса показала трагедію цілого народу, висвітлила болі сучасного покоління і його страх перед майбутнім. Головний образ роману — Вітчизна, рідна земля. Почуттям любові до неї перейнятий увесь твір. Роман розповідає про боротьбу українського народу проти поневолення своєї держави, за визволення рідної землі від кайданів рабства. Другою сюжетною лінією в романі є особиста доля Марусі Чурай. Хто ж така Маруся Чурай?
Маруся Чурай ввійшла в нашу історію як легендарна поетеса-співачка з Полтави. Стародавнє місто Полтава постає в романі символом рідної землі й відчайдушних людей, які не шкодують свого життя задля рідної землі та народу. Вони мужньо боронять рідне місто, самовіддано захищають свою честь, совість і культуру. Образ Марусі Чурай виступає в єдності з образом України. Серце Марусі відкрите для кожної чесної людини, усі свої найсвітліші почуття вона висловлює в піснях. Маруся виросла в сім'ї, де панувала любов до Вітчизни, уболівання за щастя народу. Маруся чесна серцем, швидка на розум, окрім того, наділена поетичним і музичним талантом, вона розуміє, яке значення має для рідної України сміливе слово та незрадливе серце. Її серце сповнюється гордістю, коли чує, як козацький полк співає її пісні.
- "Маруся Чурай" (повний текст)
- "Маруся Чурай" (скорочено)
- "Маруся Чурай" (аналіз)
- "Маруся Чурай" (реферати)
- Яке символічне значення образу Марусі Чурай для українців? (та інші запитання)
Маруся полюбила Гриця Бобренка, але, як засвідчують легенди, кохання Марусі й Гриця було нещасливим і закінчилося трагічно. Гриць зрадив кохану, що, на її думку, було найбільшим злочином. І хоча Гриць зрадив її, порушив моральні народні принципи, сама дівчина залишилася вірною, не змогла полюбити іншого. Вірність у коханні для Марусі Чурай рівнозначна вірності своєму народові, Вітчизні, глибокій пошані до культури, до вироблених віками і тисячоліттями норм співжиття людей у громаді.
Ліна Костенко поставила Марусю вище особистої трагедії і підняла до рівня загальнолюдських проблем, що визначають саме існування людини, водночас утіливши в дівчині всі риси народного ідеалу. Перш за все — це патріотизм, любов до свого народу. Патріотизм Марусі визначається в першу чергу через її ставлення до рідної землі. Пошана до минулих подвигів козаків, в тому числі й рідного батька, нероздільні для дівчини з прагненнями зберегти волюта незалежність. Усі свої найсвітліші почуття вона висловлює в піснях, в яких — і про козаченьків, які досвіту вставали, збираючись у похід, і про свого коханого Гриця, і про того, котрий поїхав за Десну. За словами Івана Іскри, Маруся — це душа України: "Звитяги наші, Муки і руїни безсмертні будуть у її словах". Образ Марусі Чурай фокусує невичерпність духовного потенціалу українського народу.
Роман "Маруся Чурай" — історичний, але проблемами, піднятими Ліною Костенко в ньому, він звернений до нашої сучасності, до майбутнього. Самої основи історії народу, його культури, його трагедій і прозрінь торкнулося перо поетеси. Вона пробуджує пам'ять, яку вбивали десятиліттями, історію, яка закладена в генах. Витоки творчості поетеси — у багатобарвності життя народу, у фольклорі, у тому ґрунті, на якому виростають і література, і театр, і музика, і живопис.
Цей роман виховує в нас почуття любові до рідного народу — лицарів-козаків, хорунжих і кошових, отаманів і гетьманів. І водночас Ліна Костенко змогла визначити найважливіші для людини принципи збереження своєї особистості — незрадливість і чистоту власної душі, цільність у поглядах і прагненнях, уміння не втратити свою гідність, не принижуючи інших.