Класицизм

Визначення в літературній енциклопедії

Класицизм

Напрям у європейській літературі та мистецтві, який уперше заявив про себе в італійській культурі XVI ст., а найбільшого розквіту досяг у Франції у XVII ст. Для класицизму характерна орієнтація на античну літературу, яка проголошувалася ідеальною, класичною, гідною наслідування.

Цей напрям певною мірою притаманний усім європейським літературам, а в деяких зберігав свої, позиції аж до першої чверті XIX СТ. Теоретичним; підґрунтям класицизму була антична теорія поетики і, в першу чергу, "Поетика" Аріcтотеля, теоретичні засади якого втілювала французька "Плеяда" (XVII ст.). У виробленні своїх загальнотеоретичних програм, особливо в галузі жанру і стилю, класицизм спирався і на філософію раціоналізму. Першою важливою спробою формування принципів класицизму була "Поетика" Ж. Шаплена (1638), але найпослідовнішим, найґрунтовнішим був теоретичний трактат Н. Буало "Мистецтво поетичне",(1674).

Визначальні риси класицизму:

— раціоналізм (прагнення будувати художні твори на засадах розуму, ігнорування особистих почуттів);

— наслідування зразків античного мистецтва;

— нормативність, встановлення вічних та непорушних правил і законів (для драматургії — це закон "трьох єдностей" (дії, часу й місця);

— обов'язкове дотримання канонічних правил написання творів (зображення героя тільки при виконанні державного обов'язку, різкий поділ дійових осіб на позитивних та негативних, суворе дотримання пропорційності всіх частин твору, стрункість композиції тощо);

— у галузі мови класицизм ставив вимоги ясності та чистоти, ідеалом була мова афористична, понятійна, яка відповідала б засадам теорії трьох стилів;

— аристократизм, орієнтування на вимоги, смаки вищої-суспільної верстви;

— встановлення ієрархії жанрів, серед яких найважливішими вважалися античні; поділ жанрів на "серйозні", "високі" (трагедія, епопея, роман, елегія, ідилія) та "низькі", "розважальні" (травестійна поема, комедія, байка, епіграма).

Класицисти вважали, що призначення літератури —виховувати людину, але не шляхом читання моралей чи нотацій, а насолодою, яку-мусить давати мистецтво.

Розвиткові класицизму в Україні не сприяли ні політичні, ні загальнокультурні умови. Поширення набули переважно тільки "низькі" жанри — травестійна поема, комедія, байка. Але саме завдяки цій неповноті класицизму в українській літературі відбувається епохальний перехід від українізованої книжно-слов'янської до живої народної мови. Так започатковується нове відродження українського письменства, а згодом і нації в цілому. Представники українського класицизму — І. Котляревський, Г. Квітка-Основ'яненко, П. Гулак-Артемовський, П, Білецький-Носенко та ін.