Гончар Олесь — Модри Камень
Контрольні запитання
- Визначте тему, ідею та проблеми в новелі О. Гончара "Модри Камень".
Тема новели – несподіване кохання з першого погляду між радянським солдатом та словацькою дівчиною. Ідея твору – утвердження сили любові та життя. Проблеми: війна, кохання, смерть, вірність батьківщині, дружба, гуманізм і жорстокість; подвиг солдатів-партизанів; прості людські почуття у воєнний час; любов до рідного дому, рідної землі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Від якої особи ведеться розповідь у новелі О. Гончара "Модри Камень"?
Що дає ця композиційна особливість для сприйняття твору читачем?
Розповідь ведеться від першої особи – закоханого солдата, який згадує попередні події. Така форма оповіді додає новелі психологізму, достовірності, адже оповідач – головний герой у подіях, про які розповідається.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доберіть до кожної частини новели О. Гончара "Модри Камень" заголовок.
1.Тереза виглядає когось.
2.Зустріч оповідача і Терези.
3.Розлука і обіцянка чекати.
4.Мати розповідає про трагедію.
5.Спогади, які ніколи не померкнуть.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назвіть ознаки новели як літературного жанру, проілюструвавши їх прикладами з твору О. Гончара "Модри Камень".
Новела – невеликий прозовий епічний твір ("Модри Камень" має кілька сторінок, його поділено на п'ять частин) про незвичайну життєву подію (у творі ця подія розгортається стрімко) з несподіваним фіналом (загибель Терези, яка приголомшує читача), сконцентрованою та яскраво відображеною дією...
Читати відповідь повністю → - Поміркуйте, чи можна вважати марення героя-оповідача в кінці твору ознакою здорового психологічного стану молодої людини.
Оповідач говорить із загиблою дівчиною, наче з живою (п'ята частина). Він уявляє, ніби зустрічається з Терезою, розмовляє з нею. Тут природно переплітається дійсне й уявне. На мою думку, герой має глибоку душевну рану, адже його мрії розбилися разом з розповіддю матері про смерть Терези. Та кохання продовжує жити у пам'яті солдата, в його мріях, у яких він розмовляє з Терезою, як із живою. Їхні уявні розмови є глибоко меланхолічним, передають сум оповідача, його тугу за нерозквітлим коханням.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чи можна вважати новелу "Модри Камень" романтичною?
Так, новела є одним з найромантичніших творів О. Гончара. Історія про те, як герої закохуються під час війни є типовою для творів романтичного спрямування.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Якими ви побачили образи солдата й Терези?
Солдат – молодий радянський розвідник, його імені не вказано, про нього майже нічого невідомо. У творі вказано, що в нього були рани з брудними й закривавленими бинтами, які зняла Тереза і зробила перев'язку. Автор акцентує увагу на внутрішньому світі і переживаннях солдата. Він мужня і витривала людина, яку підкорила жіноча врода. Перше кохання виявляє його тонку і поетичну натуру. Навіть після загибелі дівчини він не забуває її, в своїй уяві веде з нею розмови, уявляє, що вони назавжди разом...
Читати відповідь повністю → - Яку роль відіграють пейзажі у творі? Охарактеризуйте кольорову гаму та її значення в новелі.
Події відбуваються в містечку Модри Камень, що в Словаччині. Це гірська місцевість, де розміщені Рудні гори, на згір'ях видніється велике каміння. З перших рядків новели читач потрапляє в полон різнобарв'я: палітра кольорів О. Гончара має символічне значення. На початку твору, коли йде розповідь про піднесений внутрішній стан героя-оповідача, домінують сонячні, трав'янисті й небесні барви: "Дзвенить суха весна, гуде зелений дуб на згір'ях, й облизане каміння сміється до сонця.....
Читати відповідь повністю →