Мирний Панас — Хіба ревуть воли, як ясла повні?
Контрольні запитання
- Визначить жанр твору
"Хіба ревуть воли..." — соціально-психологічний роман, бо в ньому соціально-історичний аналіз дійсності поєднаний з глибоким психологічним дослідженням внутрішнього світу людини.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Історія написання твору
Поштовхом до виникнення задуму твору послужила оцінка візником розбійника Гнидки. Як свідчить нарис "Подоріжжя од Полтави до Гадячого", засів Гнидка у серці Панаса Мирного "...як здоровенний іржавий цвях, забитий у білу гладеньку стіну мого спомину..." У листопаді 1872 р. була написана повість "Чіпка". А 1880 р. вперше був надрукований М. Драгомановим у Женеві роман під назвою "Пропаща сила".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Композиція роману, його сюжет
Роман складається з чотирьох частин, кожна з яких поділяється на дрібніші розділи. Кожна частина, кожний з 30 розділів має свій закінчений зміст, свій внутрішній лад, художню завершеність. Перша частина твору показує дитинство та юність Чіпки, друга присвячена сторічній історії села Піски, третя знайомить зі складною долею селянина-бунтаря, а четверта завершує його трагедію.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назвіть другу постать, що відтінює образ Чіпки
Постаттю, що відтінює образ Чіпки, є москаль Максим. У цих образах криється зіставлення розбою для власного збагачення з розбоєм — стихійною помстою багатіям. Максим — рвучкий і непостійний. "Палкий, як порох, сміливий, як голодний вовк, — він усіх побивав, над усім верховодив..." Потрапивши до війська, стає унтер-офіцером. Самотужки оволодів грамотою. За хоробрість заслужив Георгія. Повернувшись додому, займався розбоєм. До Чіпки ставився як до товариша, незважаючи на його бідність...
Читати відповідь повністю → - Назвіть жіночі образи роману
Баба Оришка, прообразом якої була няня Панаса Мирного, кріпачка Ірина Батієнко. Бита горем та невилазними злиднями, баба Оришка зберегла в собі людяність, доброзичливість і теплоту.
Найтрагічнішим є образ Мотрі, яка не знала щастя змалку, не бачила його ані молодою дівчиною, ані заміжньою жінкою. Ще не народивши сина, стала заміжньою вдовою.
Уособленням дівочої краси, чесності, моральної чистоти є образи Галі та Христі.
Як негативний персонаж, у якого нема поняття честі, змальовано Явдоху.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Охарактеризуйте головного героя
Головний персонаж — Чіпка. Тяжке дитинство, запопадливість біля свого поля, знайомство з Галею, трагедія з землею, перша крадіжка, участь у бунті кріпаків, примирення з матір'ю, одруження з Галею, вибори до земства, реакція на перші постанови земства, розбої, звіряча розправа над родиною козака, арешт і заслання в Сибір.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Охарактеризуйте світогляд українських селян середини ХІХ ст.
Віра в нечисту силу, розуміння Бога як вищої справедливості, панування суміші із дохристиянських і християнських уявлень.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як ви розумієте назву роману?
Назва алегорична. Під волами розуміємо трудове селянство, яке без причини не ремствувало б, не виказувало б незадоволення.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як оцінювали роман літературознавці?
"Яка у Вас чудова українська мова! Яке знання селянського життя! Скільки у Вас поезії! Скільки розуму! Дивна, коштовна і вічно невмируща ота Ваша штука "Пропаща сила", — так писав письменник і видатний історик Дмитро Яворницький. Академік О. Білецький порівнював композицію роману з будинком "з багатьма прибудовами", зробленими неодночасно і не за строгим планом".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як поводиться під час селянського бунту Грицько?
"Своя сорочка ближче до тіла" — це основа Грицькової моралі. Вона найповніше виявилася під час розправи над кріпаками. На прохання Чіпки заступитися за селян "Грицько не одказав ні слова — та мерщій від Чіпки, та в чужий город, та й присів за лісою..." Удома розповідав про цей вчинок Христі, не бачачи в ньому нічого ганебного, називав кріпаків злодіями, голотою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →