Нечуй-Левицький Іван — Микола Джеря
Контрольні запитання
- Чому Микола змушений був втекти з рідного села?
Здібний і допитливий кріпак Микола Джеря замолоду замислюється над соціальною несправедливістю і стає непримиренним борцем проти всіх, хто живе за рахунок чужої праці. Сміливо виступає Микола проти осавули та самого пана, підмовляє кріпаків не слухати їхніх наказів. За це пан погрожує віддати Миколу в солдати. Щоб уникнути панської розправи, Микола зі своїми товаришами тікає з рідного села.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому у Миколи зароджується ненависть до пана й панщини?
Микола Джеря належить до тих представників поневоленого народу, які органічно не можуть примиритися зі становищем раба. Йому притаманне високе почуття людської гідності, непримиренність з усяким насильством, глибока моральна чистота. Все це й зумовлює його конфлікти з суспільством, заснованим па насильстві й несправедливості.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Яка ідея повісті І. Нечуя-Левицького "Микола Джеря"?
Основна ідея твору — рішучий протест проти поміщицько-капіталістичного гноблення та схвалення й уславлення активних дій народу в боротьбі за свою свободу, права і щастя.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Які картини народного побуту і звичаїв змальовані у повісті "Микола Джеря"?
З високою художньою майстерністю змальовує письменник у повісті "Микола Джеря" картини народного побуту та звичаїв українського народу. Читаючи повість, ми бачимо, як реалістично показані взаємини між членами цієї селянської родини, подається опис хати, току, яскраво змальований національний одяг героїв, їх характери. Відтворено також у повісті і різні обряди: сватання, вінчання, весілля, хрестини, похорон.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →