Літературний рід: лірика.
Жанр: гімн.
Напрям: модернізм.
Течія: неоромантизм із елементами критичного реалізму.
Система віршування: силабо-тонічна.
Віршовий розмір: 4-стопний хорей
Римування: кільцеве + паралельне (аббаввггдд).
Строфа: десятивірш (децима).
Провідний мотив, мотиви: "національне відродження", "віра в майбутнє, у людський геній"; "просвіта як шлях у майбутнє", "творче начало в людині", "знищення зла", "воля".
Тема: поступ; творче начало в людині й нації; доля народу й України на історичному роздоріжжі й у перспективі на майбутнє.
Ідея: утвердження думки про незнищенність людського творчого духу, віра у світле прийдешнє України; викриття зла ("попівські тортури, тюремні царські мури", "муштроване військо", "шпіонське ремесло"), що падає під тиском волі й духу "міліонів".
Художні засоби, стилістичні фігури: епітет, порівняння, гіпербола, метафора, метонімія, синекдоха, анафора, риторичне питання, антитеза.
Образи: людей: міліони — народ, який прозрів; сини — майбутнє нації; попи, царі, військові, шпіони, тюремники — зло минулого; "вічний революцйонер" — дух, наука, думка, воля; предметів і явищ: хати мужицькі, верстати ремісницькі, місця недолі й сліз; зла руїна — минулий світ, який падає під тиском нового життя; лавина — знищення зла; розвидняющийся день — прийдешнє.
Символічні образи: вічний революцйонер (символ одвічного прагнення людини до кращого, творчого начала в людині; "дух, наука, думка, воля") та ін.
Примітки та корисна інформація: "Гімн" І. Франка за своїм пафосом близький "Заповіту" Т. Шевченка. Ідея про наближення змін і перемогу людського духу знаходить свій розвиток у поемі "Мойсей".