- Абзац
(від нім. Absatz — пауза в мові, виступ на сходах)
Текст від одного нового рядка до другого. Іноді абзацом звуть і самий новий рядок, тобто відступ трохи вправо від того місця, з якого починається звичайний рядок. Абзац становить собою певну тематичну і змістову закінченість. Будучи одиницею членування тексту, абзац посідає середнє місце між окремою фразою та розділом твору. Якщо новим рядком виділяється одна тільки фраза, це означає, що на цю фразу автор робить особливий змістовий наголос...
Читати визначення повністю → - Абракадабра
Цей термін вживається часом в критичних статтях як синонім безглуздя, нісенітниці; незрозумілий набір слів.
Слово іноземного походження, власне, таємниче слово, що перейшло від стародавніх євреїв і греків з магічного замовляння від лихоманки; писалось на амулетах.
Визначення на окремій сторінці → - Абстракціонізм
Абстрактне чи безпредметне мистецтво (від лат. abstrahere — віддаляти, відволікати)
Абстрактне мистецтво свідомо віддаляється від об’єктивної реальності, вдається до безглуздих комбінацій кольорових плям, об’ємних форм, штрихів, ліній, твердячи, ніби цей хаос виражає якісь емоції. У деяких випадках абстракціоністи досягають певних зовнішніх декоративних ефектів. У більшості ж їхніх творів суб’єктивна сваволя художника межує з антиестетичною мазаниною, яка виходить за межі мистецтва.
Французькі абстракціоністи називають ще цей "стиль" ташизмом (від фр. tacher — бруднити, плямувати).
Визначення на окремій сторінці → - Авангардизм
(від. фр. avant — спереду і garde — сторожа; передовий загін)
Так називають себе деякі сучасні декадентські письменники й художники, войовничі противники реалізму, прибічники "чистого мистецтва", аполітизму, скептицизму й розчарованості.
Визначення на окремій сторінці → - Автобіографія
Літературний жанр, головним героєм якого (в літературному сенсі) є сам автор.
Визначення на окремій сторінці → - Акровірш
Вірш, в якому перші літери рядків утворюють слово або речення.
Визначення на окремій сторінці → - Алегорія, або Іносказання
Троп, у якому абстрактне поняття яскраво передається за допомогою конкретного образу (наприклад, у казках Лисиця уособлює хитрість).
Визначення на окремій сторінці → - Алітерація
Повторення подібних за звучанням приголосних у віршованому рядку, строфі для підсилення звукової або інтонаційної виразності й музичності.
Визначення на окремій сторінці → - Амфібрахій
У силабо-тонічному віршуванні — трискладова стопа з наголосом на другому складі.
Визначення на окремій сторінці → - Анапест
У силабо-тонічному віршуванні — трискладова стопа з наголосом на останньому складі
Визначення на окремій сторінці →
Енциклопедія в широкому розумінні - збірка знань і довідок на різні теми. Бібліотека української літератури Укрліб пропонує найбільшу збірку знань з української літератури та теорії літератури взагалі.
Ця сторінка — поєднання україномовної літературної енциклопедії із словником літературознавчих термінів. Також Вам може стати в нагоді Енциклопедія літературних напрямів і течій, в якій перелічені художньо-стильові напрями і течії в літературі, а саме: літературні напрями і течії від Бароко до Постмодернізму.