Українка Леся — Давня казка
Контрольні запитання
- Бертольд не раз хотів віддячити поетові. Чи можна вважати графа невдячною людиною?
На мою думку, його можна вважати невдячним, адже він забував, що саме поет не раз ставав йому в пригоді. Бертольд не запросив поета на весілля, не віддячив за підтримку бойового духу війська під час війни. Поету навряд чи потрібні були б якісь матеріальні речі у якості подяки, але Бертольд міг хоча б подякувати за допомогу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доберіть до кожної частини "Давньої казки" заголовок.
І — Зустріч поета і лицаря, відмінність їхніх поглядів.
ІІ — Поет допомагає лицарю завоювати серце коханої.
ІІІ — Поет знову стає у пригоді Бертольдові.
IV — Вічна боротьба.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З якої причини Бертольдо вирішив просити саме в поета допомогти привернути серце коханої? Що з цього вийшло?
Під час першої зустрічі Бертольдо бачив, як слова поета впливають на молодь, як подобаються дівчатам. Лицар зрозумів, що слова поета мають дивну силу, тому він попросив допомоги, адже вмів грати, але міг скласти гарних віршів. Поету вдалося скласти таку серенаду, яка сподобалася Ізідорі, невдовзі дівчина вийшла заміж за Бертольда.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Наведіть приклади художніх засобів, які Леся Українка використовує у поемі.
Антитеза ("В мужика землянка вогка, В пана хата на помості"), інверсія ("у ярмі стогнали люди", "попереду їхав лицар", "золотих не хочу лаврів"), фразеологізми ("спіймати вітра в полі", задати гарту", "пізнатися з лихом"), епітети ("сумна діброва", "бистрі, вільні думи-чарівниці", "золотії зорі"), метафори ("рими-соколята", "луною гай озвався", "на крилах думки лину"), порівняння ("час летів, немов на крилах"), іронія, сатира ("Був собі одважний лицар, Нам його згадать до речі, Він робив походи довгі – Від порога та до печі").
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясніть смисл вислову "бути придворним співцем" у прямому й переносному значенні. З якої причини становище придворного поета принизливе й ганебне?
У прямому значенні вислів означає перебувати на службі при дворі, а в переносному вислів означає, що співець мусить прославляти своїх панів, схвалювати навіть їхні погані вчинки, величати їх, оспівувати. Таке становище принизливе і ганебне, бо співець говорить неправду, закриває очі на несправедливість, а сам лиш чекає на подачки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Прокоментуйте подані слова поета "Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду."
Золотих не хочу лаврів,
З ними щастя не здобуду.
Як я ними увінчаюсь,
То поетом вже не буду.
Поет має на увазі те, що хоч він бідний, проте може вільно висловлювати свої погляди, підносити народ для повстання. Коли ж він прийме з рук лицаря золоті лаври, він втратить свою свободу, стане співцем несправжніх цінностей.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Скільки разів і як саме поет допомагав Бертольду? Про що свідчить "забудькуватість" Бертольда щоразу, як лицар повинен був подякувати поетові? Коли саме Бертольдо згадав про заслуги народного співця і з якої причини вирішив щедро віддячити йому за все одразу?
Поет допомагав Бертольду двічі: завоювати серце Ізідори і підняти бойовий дух війська, щоб здобути перемогу. "Забудькуватість" лицаря свідчить про його невдячність, зосередження лише на своїх потребах. Про заслуги народного співця Бертольдо згадав лише тоді, коли народ почав бунтувати, виступати проти знущання над ним. Тоді лицар вирішив підкупити поета, дати йому хату, зробити придворним співцем.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Складіть і запишіть план порівняльної характеристики поета й Бертольда.
1. Вік героїв.
2. Риси характеру.
3. Соціальний стан.
4. Ставлення до поезії.
5. Ставлення до людей.
6. Життєві цінності.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Словесно змалюйте похід Бертольда з військом на війну. Які пісні народного співця допомагали воїнам витримувати тягар похідного життя, а які їх присоромили й змусили стати відважнішими?
Бертольд із військом вирушили в похід у неділю. Одважне лицарство подалося за море, де знаходилося бусурменське господарство. Багато вояків сумували за рідною країною. Тоді співці співали їм пісні, які розважали тугу. Ці пісні закликали не журитися, а берегти спогади про рідний край у серці. Навчали, що розлука навчає любити рідний край іще щиріше. Коли лицарство притомилося, а бусурменський владар не здавався, серед війська почалися нарікання і тривога...
Читати відповідь повністю → - Уважно й виразно прочитайте уривок поеми від слів "Ви скажіть, що я не хочу..." до "...зброї чесної зложити". Які висновки поета вам найбільше сподобалися?
Найбільше мені сподобалися такі рядки:
"Золотих не хочу лаврів, —
З ними щастя не здобуду.
Як я ними увінчаюсь,
То поетом вже не буду".
"Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани!"
Переглянути відповідь на окремій сторінці →