Франко Іван — Фарбований лис
Контрольні запитання
- Виберіть прислів'я та приказки, що якнайкраще характеризують казкового Лиса Микиту.
З лиса лиш кожух добрий.
Лиса вбили — курям радість.
Лисиця спить, а курей бачить.
Старого лиса не виведеш з ліса.
Стара лисиця від собак захиститься.
І на хитру лисицю капкан знайдеться.
Лис став монахом не на те, щоб гріхи спокутувати, а щоб нові зробити.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Знайдіть у казці І. Франка "Фарбований Лис" такі слова автора, які інтонаційно потрібно читати, як мову дійових осіб.
"Господи! Що стало? Всi спiваки вiдразу затихли. Всiм мiнiстрам i слугам царським вiдразу мов полуда з очей спала. Та се Лис! Простiсiнький фарбований Лис! Ще й паскудною олiйною фарбою фарбований! Тьфу! А ми собi думали, що вiн не знати хто такий! Ах ти, брехуне! Ах ти, ошуканче!".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кого, крім Лиса Микити, І. Франко висміяв у казці?
Автор доводить, що лицемірство й брехня повинні бути викритими, а в образах тварин можна впізнати образи людей, які часто зустрічаються в соціумі. Потворність суспільства показана не тільки зарозумілістю Лиса, але й поведінкою звірів, що сліпо йому довірились. Саме лицемірство Лиса та "нерозумність" народу висміюються у казці.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - На кого більше були сердиті звірі – на Лиса Микиту чи самих себе? Як про це сказано в казці?
Звірі більше сердиті на себе. Про це в казці сказано так: "…лютi тiльки за те, що так довго давали йому дурити себе, всi кинулися на нещасного Лиса Микиту i розiрвали його на шматочки".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви слова, якими можна передати почуття Лиса Микити, коли: а) він потрапив до міста; б) на його слід натрапили собаки; в) він ускочив у діжку з фарбою. Підтвердь відповідь словами з тексту.
А) переляк, невизначеність, напруга: "Але що дiяти! Наважився, то треба кiнчити те, що зачав. Посидiвши пару годин у бур'янi коло плоту, що притикав до вулицi, вiн освоївся трохи з тим гамором. Позбувшися першого страху, а надто роздивившися потроху, куди i як найлiпше бiгти, щоб осягнути свою цiль. Лис Микита набрав вiдваги, розбiгся i одним духом скочив через плiт на вулицю...
Читати відповідь повністю → - Назвіть усіх персонажів казки "Фарбований Лис" і поділіть їх на головних і другорядних.
Головний персонаж – Лис Микита,
другорядні – Пси, Вовчик-братик, Ведмідь, Кабан, Олень, Мавпа Фрузя, Вовчиця, молоді Лисички, Орли, Яструби.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Напишіть невеликого листа (4–5 речень) Лисові Микиті з порадами, як стати кращим.
Привіт, Лисе Микито! Дізнавшись про тебе, я був вражений твоїм розумом, бажанням завжди дотримуватись свого слова і доводити справу до кінця. Та ти міг би стати кращим, якби перестав надто вихвалятися і не був таким гордим. Я вважаю, що не варто обманювати звірів, з якими ти живеш у лісі, адже лицемірство і брехня завжди будуть викриті.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Описуючи пригоди Лиса Микити в місті, оповідач двічі називає його бідним. Чи справді він співчуває героєві?
На мою думку, оповідач не співчуває Лисові. З одного боку йому Лиса шкода, з другого боку він розуміє, що лис сам винний в тому, що потрапив у таке становище.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поділіть казку на частини за змістом, дібравши до них заголовки.
1. Лис Микита на торговищі.
2. У бочці з фарбою.
3. Переляк у лісі.
4. Микита проголошує себе царем.
5. "Справедливе" царювання Лиса.
6. Свято в лісі.
7. Загибель Лиса.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Порівняйте казку І. Франка "Фарбований Лис" та індійську народну казку "Фарбований шакал", яку ви прочитали на уроках зарубіжної літератури. Чим вони подібні, а чим відрізняються?
Казка "Фарбований лис" І. Франка – це традиційне переосмислення індійської народної казки "Фарбований шакал". Письменник трансформує сюжет, поведінку персонажів з дидактичною метою, виводить на передній план вирішення морально-етичних проблем: неприпустимість брехні, фальшивої поведінки Лиса (від моменту мандрівки до повернення в ліс), тему лукавства (сцена, де Лис вводить звірів в оману). І в казці Франка, і в індійській казці традиційно основною якістю Лиса є хитрість та лукавство...
Читати відповідь повністю →